skip to Main Content

Hipnotik Metinler Yazarak Neler Yapabileceğinizi Biliyor musunuz?

Yıllar önce Joe Vitale‘nin “kelimelerle ikna etmenin yolları” isimli kitabını okuduğumda hipnotik metin tanımını öğrenmiştim. Hipnotik metin yazım sırlarını öğrenirken adeta gözüne fener tutulmuş tavşan gibiydim. Sırlarımı sizinle paylaşacağım fakat buna hazır olduğunuzdan emin olmak istiyorum.

Daha öncesinde hiç hipnoz edildiniz mi? Bence bunun nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsunuz. Doğru bildim değil mi?

Hipnoz: Transa girmek; uyku ile uyanık olma arasında kalarak bir konuya aşırı yoğunlaşmaktır. Diğer tanımıyla, içsel bir şekilde, farkında olmadan telkinde bulunmaktır.

Bu tanımın sizi tatmin etmediğini biliyorum. Bizzat hipnotize edilmeyi ve bunun size ne hissettireceğini merak ediyorsunuz. Hipnoza başlamadan önce sizi daha iyi tanımam gerekiyor. Güzel kısmı ise bu makaleyi okumaya başladığınız andan itibaren sizi tanımaya başlıyor olmam. Mesela hipnozun etkisini veya hipnotik metin yazabilmenin etkisini neden merak ettiğinizi açıklayabilirim:

İnsanları hipnoza sokabilecek yetenekleriniz olsaydı iş hayatınız kolaylaşırdı. Patronunuzu zam yapması konusunda ikna edebilir, müşterilerinizi sizinle çalışması için büyüleyebilirdiniz. Özellikle de ürün satışı yapıyorsanız müşterilerinizi çok ama çok kolay bir şekilde ikna edebilirdiniz. Bu da size maddi refah sağlardı. Sadece maddiyat değil. İstediğiniz bayanı veya istediğiniz erkeği kendinize aşık edebilirdiniz. Tartışmalarda size hak verilmesini sağlayabilirdiniz. Sosyal sorumluluk projelerinde sesinizi çok daha geniş kitlelere duyurmakla kalmaz o kitlenin sesinize gelmesini de sağlayabilirdiniz. 

Aslında bunları tahmin etmek zor değil. Merak etmeyin, size hayal kırıklığı yaşatmayacağım. Yine de sizden onay almam gerekiyor. Yukarıdaki paragraf aslında yapmak istediklerinizin büyük bir bölümünü kapsıyor değil mi? Bu harika! Peki neden bu yazıyı okurken hipnoza girmek istiyorsunuz? İşte en önemli soru bu! Eğer bu makale sizi hipnotize etmeyi başarırsa –ki bundan şüphem yok– hipnozun gücüne inanmış olacaksınız. İnanmak istiyorsunuz çünkü hipnotize olursanız başka bir kanıta ihtiyacınız kalmayacak.

hipnotikSol görseldeki saati takip et. Uyuuu, uyuuu…

Tabi ki de şaka yapıyorum. Gözünüzün önünde sallanan köstekli saati takip ederek hipnoza giremezsiniz. En azından bu benim yöntemim değil. Şimdi bu kısmı iyi okumalısınız:

Aşağıdaki görselde 5 adet numaralandırılmış kutucuk var. Görsele 5 saniye gözünüzü kırpmadan baktıktan sonra maus imlecini sırasıyla 1-2-3-4-5 nolu kutucuklara tıklatın. Eğer mobil bir cihazdan okuyorsanız numaralara sırasıyla parmağınızla dokunun. Bunu bir kez yapmanız yeterli. Sonrasında makaleyi okumaya devam edin

hipnotik yazı

Şuan hipnoza girdiğinizi düşünüyor musunuz? Henüz değil! İçinizdeki akustik titreşimleri tahmin ediyorum. Buna hazırsınız. Aksi halde neden size söylediğim saçma hareketleri yapıyor olasınız ki? Evet, görseldeki numaralara tıklamak tamamen saçmalıktı. İşte bu yüzden uyanık transtasınız (hipnoz) – ÜSTELİK BU İTİRAFIMA RAĞMEN HİPNOZDASINIZ.

Neden mi?

Hipnozun tanımından ufak bir parçayı yeniden hatırlatmak istiyorum: “uyku ile uyanık olma arasında bir durum.” Yani hipnoza girmeyi bilincinizin kapatılması ve sonrasında hatırlamanızın mümkün olmadığı eylemler olarak düşünmeyin.

Tiesto'nun trans müzikleriDj Tiesto’nun sizi kımıl kımıl oynatan remix çalışması da hipnotiktir. Melodilerin içinde adeta dans edersiniz fakat bunun dışa vurumu beden dilinizin müziğe ritim tutması şeklinde görülür. Yani filmlerdeki hipnoz sahneleri gibi kendinizden geçip şuurunuzu kaybetmezsiniz. Sadece ayak parmaklarınızla bile ritim tutabilirsiniz. Tiesto bunu istiyor. Ona ritim tuttuğunuz için Tiesto şuan Dünya’nın en iyi DJ‘lerinden birisi. Bu yüzden trans müziklerin çoğu gizemli elektronik melodilerle süslenmiş gibidir.  Bugüne kadar birçok kez hipnoza girmiş olabilirsiniz fakat bundan ne hipnozcunun ne de sizin haberiniz olmadı.

Reklam metinleri, satış mektupları, aşk mesajları, siyasi mesajlar veya diğer yazılı olan her şeyin tek bir amacı vardır; okunmak. Eğer bir yazı ilk kelimesinden son kelimesine kadar okunuyorsa harfler-sözcükler amacına ulaşmış demektir. Dolayısıyla metnin okuyucuyu ikna etme olasılığı da bir o kadar artmış olur.

 • Yazılı reklamların, müşterileri ikna etmeye çalışmaktan başka ne amacı olabilir ki?
 • İnsanlara fayda sağlamaya ve bir şeyler öğretmeye odaklanmış bir yazarın, makalesini son satırına kadar okutmaktan daha kutsal nasıl bir amacı olabilir ki?

Okuduğunuz makale hipnotiktir.

Bu makalede amacım: hipnotik metinler hakkında bilgi vermek, hipnotik metin yazmanın gerçekten işe yarar bir yöntem olduğunu ıspatlamaktı. Hipnotik metin yazma tekniklerini paylaşmadan önce sizi ikna etmem gerekiyordu. İlerleyen süreçte hipnotik metin yazma tekniklerimi de paylaşacağım. Bu konuda yorumlarınızı çok merak ettiğimi ve yazdığınız yorumların içimde akustik titreşimlere yol açtığını itiraf etmeliyim:) Diğer bir itiraf: bu makaleyi -uzun olmasına rağmen- son kelimesine kadar okutmak istiyordum. Görüyorum ki bunu başardım.

Öyleyse bu yazı hipnotik midir?

Bünyamin Kapıcıoğlu | Hızlı Adam
Türkiye’nin En Hızlı Pazarlama Bloğu

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

93 Yorum
 1. Evet bence hipnotik:) dediğiniz her şeyi sonuna kadar yaptım ve bir halt satırı okurken kendi halime güldüm. son satırına kadar okutmayı başardınız. Kaleminize sağlık:)

 2. Makalenin içeriğinde aslında başından sonuna kadar benim zihnimde oluşan kavram inanç olgusu oldu. Sizin hipnoza olan inancınız bize bunu kabul ettirdi ve henüz başlık aşamasında bile bir çoğumuzu yakalamıştınız. Sizin bu konudaki kuvvetli inancınız başarıya ulaşmanıza yardımcı oldu. Hipnoz olanların aksine kuvvetli bir inanmışlığın karşısında durmanın çok fazla mümkün olmadığını gördüm. Faydalı makale için teşekkürler.

  1. Yine yorumunuzla makaleme ek değer kattınız. Teşekkür ederim. Aslında tüm hikaye sürükleyebilmek. Yazar bunu ister. Yazarlar yazılarının okunmasını ister. Eğer okunuyorsa, yani okuyucuyu son satıra kadar sürüklemişse ona istediğini yaptırmış demektir. Bu yüzden hipnotik metin diyorum. İnanç faktörü önemli tabi, heyecan vermek, korku veya keyif vermek… Hepsi hipnotiktir

 3. Sonuna kadar okudum.Sadece son satırda bu yazının bir ispat yazısı olduğunu anladım. Hipnoz edildim.

  Tebrikler 🙂

 4. Bünyamin Bey,

  Kesinlikle hipnotiktir… 🙂 Tebrik ederim, sonuna kadar okudum…Her makalenizde olduğu gibi buda çok iyiydi…

  Diğer makalelerinizi heyecanla bekliyor oalcağım 🙂

  1. Teşekkür ederim Sevda hanım. Hipnotik metin yazma teknikleriyle ilgili yeni makaleler paylaşacağım ama sırayla olmayabilir. Kategoriler arasında genellikle karışık yazıyorum

 5. Hızlı Adam: Öyleyse bu makale hipnotik midir?
  Mehmet : Hipnotik olup olmadığı hakkında bir cevabım yok.

  (Mehmet’in beklediği soru) Hızlı Adam : Mehmet bu makaleyi son kelimesine kadar ne okuttu?

  Mehmet: Hızlı adamın Yıllar önce Joe Vitale‘nin “kelimelerle ikna etmenin yolları” isimli kitabını okuduğumda hipnotik metin tanımını öğrenmiştim. Hipnotik metin yazım sırlarını öğrenirken adeta gözüne fener tutulmuş tavşan gibiydim. Sırlarımı sizinle paylaşacağım fakat buna hazır olduğunuzdan emin olmak istiyorum. cümlesidir ve sırları paylaşmanızı iple çekiyorum.

  1. Merak uyandırmak da bu işin bir parçası. Tabi olmayacak vaatlerle değil. Makalede okuduğunuz her şey %100 gerçek. İlerleyene yazılarımda hipnotik metin yazma tekniklerinden bahsedeceğim. Daha sık görüşmek dileğiyle

 6. Hipnotik bir yazı olduğu doğru…sabah sabah ben de esra gibi kendime güldüm…bu arada hipnozun kendisi güvenle alakalı…yani hipnozu yapacak kişinin enerjisi, yaratacağı güven duygusunu hipnozu uygulayacağı kişiye aktarabilme becerisinde saklı…kısa bir deyişle hızlı adamın yazdığı ve benim okuduğum her bir makale aslında sallanan saatin ta kendisi… :)) keyifle takip ediyorum…

   1. O zaman affınıza sığınarak içimden geçen cümleyi de paylaşayım: “eveet hızlı adam, ben parmağımı şıklatana kadar, yazmaya devam eet…” :))

  1. Metin yazarlığı konusunda ilkokul 1. sınıftan beri çalışıyorum diyebilirim. Hipnotik metin yazarlığına ise son 5 yıldır çalışmaktayım. Artık tecrübelerimi aktarma zamanı geldi sanırım. Bu yorumlardan bu sonucu çıkarıyorum. Teşekkür ederim.

 7. “İnsanları hipnoza sokabilecek yetenekleriniz olsaydı….” Hocam diğer yazınızda hayatımızı kolaylaştıracak yetenekleri anlatmaya başlarsınız artık : )

  1. Bu blog tamamen fayda sağlama prensibiyle kurulmuştur. Bu yüzden hayatınıza değer katacak, yaşamı kolaylaştıran, tecrübe veya gözlem diyebileceğimiz, aktarılabilir her bilgiyi paylaşmaya devam edeceğim. Yorum için teşekkür ederim

 8. İlginç bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.

  Bununla birlikte anlamadığım bir nokta var. Mesela bir çok “nasıl yapılır” tarzında ve yine içeriğinde geçenleri birebir yaptığımız içerikler var. Bunlar da mı hipnotik yazı mı oluyor? Bazı içerikler var ki altın değerinde oluyor. Bulduğum zaman zaten okumaya çok önceden ikna olmuşum, hemen okuyorum (ilgi çeken içerik).

  Bu işin temelinde ikna mı var? Mesela ben kutucuğa tıklama işinin muhtemelen boş olacağını tahmin ediyordum. Yine de yaptım ama yazıdan ziyade (önce şakayla giriş, sonra asıl kısmı ciddi bir şekilde vurgulama), sitede boş yazı olmaz düşüncesiyle yaptım. Şimdi benim durumum ne oluyor?

  Aklımda deli sorular. 😀

  1. Evet, ilgiyle okuduğunuz “nasıl yapılır” tarzında yazıların da hipnotik etkisi vardır. Başlıkta dahi size bir şeyler öğretmeyi vaat eden bir yazıyı okuyorsunuz. Okurken kafanız karıştırdığı gerekçesiyle sayfayı terk etmiyorsunuz. Sayfa ile etkileşime girip yönlendirmeleri uyguluyorsunuz. Dolayısıyla sayfayı oluşturan kişini tüm isteklerini yapmış oluyorsunuz. Bakın hipnoz ile ne kadar bağlantılı değil mi? Hipnotik metinler bundan ibarettir. İyi yazarlar buna bir isim koymasa da yaptıkları aslında hipnotik yazımdır. Yoksa gerçekten uyutulma gibi bir durum söz konusu değildir. Peki, bir metin yazarı, okuyucudan istediklerini nasıl alır? Nasıl yazarsa okuyucu etkilenir, nasıl yazarsa okuyucu aksiyon davetine olumlu cevap verir, dikkatleri üzerine çeken bir makalenin sahip olduğu özellikler nelerdir? İnsanların dikkatini çekme konusunda gücü kanıtlanmış kelimeler hangileridir? Tüm bu soruların cevabını ilerleyen dönemlerde paylaşacağım.

 9. Eline sağlık.
  Her kelimesini her satırını okudum ki ben hızlı okuma tekniği ile fereksiz kelimeleri atarak içerik okumaya alışmış ve bunu tercih eden biriyim. İlk paragraftan sonra hiçbir kelimeyi kaçırmamam gerektiğini düşündürdü bu içerik.

  🙂

  Somra payalaşacağım dediğin teknikler sadece bu içeriği değil sonraki içeriklerinde okunmasını garanti altına almış gibi görüyor.

 10. Saçma ve zaman kaybı olarak gördüm bilgi amacli okudum ama geri gelmeyecek olan zamanimi aldi. Metnin sonunda sinirli duruma geldim.tesekkur edemicem.sövmedim.

  1. Sizi hipnoza sokamadım ama etkileşime girdiniz (yorum yaptınız). Sizin için daha çok çalışmam gerekecek ama yorum üslubunuza bakarsak yaşınız çok genç diye tahmin ediyorum. O yüzden bana en az 3-5 yıl zaman vermenizi rica ediyorum. İyi bloglar

   1. O blog çok eski , hatta yorum yaparken nasıl fotonun oraya geldiğini dahi anlamış değilim, 🙂 En güzeli size meramımı bir mail ile anlatmak olacak. İyi çalışmalar..

  1. Yardımcı olurum Seyfullah bey. Bu şekilde danışmanlık hizmeti verdiğim markalar var.

   Talebinizin detaylarını bunyaminkapicioglu[at]gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Veya İLETİŞİM sayfasından yazabilirsiniz.

 11. Metninizi sonuna kadar okudum ancak sebebi beklenti icine girmis olmam.Hipnotik etkisi degil.

 12. Akıcı, ilgi uyandıran, merakla sonunu okumak isteyeceğin, güzel bir yazıydı elinize sağlık.
  Fakat hipnoz olmadım sadece okumak istedim. Bu da sizin üslubunuzda ki başarıdan kaynaklanıyor.
  Hipnoz diye bir şey tabi ki var hatta hipnoz altında yabancı dil öğrenenler bile var.
  Siz bu konuda danışmanlık yaptığınızı söylerken, hipnoz edici kelimelerle yazı yazmayı bizimle tüm gerçekliğiyle paylaşacağınız fikri bana pek gerçekçi gelmedi doğrusu.
  Ama ilgimi çektiniz ve cevap yazma ihtiyacı uyandırdınız. Zaten amaçta buydu değil mi?
  Başarılar…

  1. Geri bildirim için teşekkür ederim Banu hanım. Aslında makalenin etkisini kıran 2 faktör var.
   1- Önyargı ile okumaya başlamak
   2- Makaleden beklentiyi yüksek tutmak.

   Hipnotik metinler insanları şuursuzca davranacakları kadar etki altına almaz. Bir makale ile kişisel banka hesaplarıma sebepsizce para göndermenizi veya bir akım başlatıp peşimden sürüklenmenizi sağlayamam. Bunu yaptırabilecek bir yazar veya hipnozcu da yoktur zaten. Hipnoz: Uyanık trans durumuna denir. Yani, bir şekilde merak edip, yönergeleri takip ederek, baştan sona okuyor; üzerine bir de son isteğim olan yorum yapma eylemini de gerçekleştiriyorsanız makalenin hipnotik etkisini yeniden düşünmenizi öneririm. Bir blog yazarı için en önemli kavram ETKİLEŞİM’dir. (İnsanların makale hakkında konuşması, beğenmesi, paylaşması, tartışması veya makale içinde istenen aksiyonları gerçekleştirmesi) Olaya bu açıdan bakmanızı isterim.

   YORUMUNUZDAKİ BİR CÜMLE İÇİN ÖZELLİKLE AÇIKLAMA YAPMAK İSTİYORUM:
   “Siz bu konuda danışmanlık yaptığınızı söylerken, hipnoz edici kelimelerle yazı yazmayı bizimle tüm gerçekliğiyle paylaşacağınız fikri bana pek gerçekçi gelmedi doğrusu.”

   Yukarıdaki cümle beni samimiyetsizlikle itham etse de size kesinlikle kızmıyorum. Hak veriyorum çünkü büyük bir topluluğun yanlış inanışları gereği “meslek sırrı” şeklinde bir düşünce var. İnsanlar meslek sırlarını paylaştıklarında pazarın tek hakimi olmak yerine pastayı, işi öğrenen yeni insanlarla paylaşmak zorunda kalacaklarına inanıyor. Ben ise pastanın herkese yetecek kadar büyük olduğuna inanıyorum. Ayrıca sırlarımı paylaşarak para kazanıyorum 😉 Bunun kanıtı da https://www.hizliadam.com‘dur zaten.

 13. Merhaba 🙂 amacınızın aslında sonuna kadar okutmak olduğunu çok net biliordum , bu nedenle de biz okuyucuların genelinin merak edeceği bir konu ile bağlayarak (hipnoz) devam etmeniz çok da yerindeydi. ilginç olan nokta şuydu ki ; bunu bile bile sonuna kadar gitmek 🙂 sanırım bunun adı umut , bunun adı acaba , bunun adı soru işareti diyebiliriz belki de 😉 belki bir ihtimal düşündüğümden farklı bir şey çıkacaktır diyerek son harfe kadar okudum. sizi tebrik ederim amacınıza fazlasıyla ulaşmış oldunuz ! :)) 😉 dip not : hizliadam daha dün keşfettim ve ba-yıl-dım !!

 14. Merak etmeme rağmen sonuna kadar okumadım. Okuma alışkanlığım var ancak yazının okunmaya değer olmadığını en başından farkettim çok amatörce olmuş dostum saygı ve selamlar.

 15. EVET BELKİ HAKLISIN SEN BAŞARDIN BEN SONUNA KADAR OKUDUM AMA SONUNDA KENDİMİ ENAYİ GİBİ HİSSETTİM CÜNKÜ BİŞEYLER BEKLERKEN SADECE SENİN YAZI TEKNİĞİNİİN MERAKLANDIRICI VE İLERİKİ SATIRLARDA BİZE YARARLI OLABİLCEK BİŞEYE İNANDIGIM İCİN OKUDUM..

  1. Peki deneyim edindiğiniz makale hiçbir işinize yaramadı mı? Bu makalede zaten anlatılmak istenen konu bizzat uygulamalı gösteriliyor. E son satıra kadar da okudum diyorsunuz… Öyleyse hipnotik metin yazımı konusunda muhakkak size fayda sağlamış olmalı. Tabi yazarlıkla ilgilenmiyorsanız durum farklı… Yorum için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top