skip to Main Content

Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Kelime anlamı en az, en düşük olan minimalizm özellikle Avrupa ülkelerinde önce bir giyim stili sonra da popüler bir dekorasyon stiline dönüştü. Şimdilerde minimalizm bir yaşam tarzı olarak da tercih ediliyor. Özellikle ev dekorasyonu yapacak olanlar için harika bir alternatif olan minimalist ev dekorasyonu küçük alanların ferah bir yaşam alanına dönüşmesini sağlayabiliyor. Peki, minimalist ev dekorasyonu nedir ve nasıl yapılır?

Öncelikle şunun gibi diyebileceğimiz bir örnek olması gerektiğini düşünmeyin. Bu dekorasyon stilini uygulayabilmeniz için evinizin mutlaka belirli bir ölçüde olması ya da evinizde belirli eşyaların bulunması gerekmiyor. Özellikle küçük evlerde yaşayanların tercih etmesi minimalist ev dekorasyonunu daha ferah bir yaşam alanı sunmasından kaynaklanıyor. Ancak böyle bir eve sahip olacaksınız mutlaka evinizi derli toplu tutmanız gerektiğini de unutmayın. Ayrıca çok sayıda aksesuar kullanmaktan hoşlanıyorsanız bu dekorasyon stili pek size göre değil demektir.

Minimalist Ev Dekorasyonunun Olmazsa Olmazları

Çünkü bu dekorasyon tarzında minimum oranda eşya ve minimum oranda aksesuar kullanılıyor. Hatta Avrupa’da çok sayıda kişi evinde hiçbir aksesuar kullanmamayı tercih ediyor. Bu sayede minimalist akımın da  öncüleri olarak kabul edilebiliyorlar.  Belki duvarınızda bir tabloya ya da masa üzerinizde küçük bir dekoratif objeye yer verebilirsiniz. Ancak daha fazlasıyla vedalaşmanız gerektiğini de belirtmemiz lazım.

Minimalist ev dekorasyonunda denge kavramı son derece önemlidir. Evdeki eşya düzeninden renk seçimine kadar tüm detayların bir denge üzerine kurgulanmış olması gerekiyor. Dekorasyon stilinin olmazsa olmazı ise minimum eşyadır. Ne kadar az eşya kullanırsınız yaşam alanınızda o kadar geniş hareket alanı kalacaktır. Minimalist akımda temel felsefe işte bu düşünce üzerine kurgulanıyor. Yaşam alanlarınızı eşyalarınızın değil sizin kullanmanız gerekiyor. Bu düşünce üzerinden  yola çıkılarak hazırlanan dekorasyon stilinde sadece ihtiyacınız olan eşyalara yer vermelisiniz.

Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Dolayısıyla evinizde kullanmadığınız tüm eşyaları kaldırmaya şimdiden başlamamız lazım. Kullanılmayan bu eşyalar arasında genellikle dekoratif amaçlı olarak tercih edilen kırlentler dahi yer alıyor. Kullandığınız küçük eşyaların ise bir kutu ya da bir sepet içerisinde toplanması gerekiyor. Bu sayede derli toplu bir görünümü elde etmeniz ve bu görünümü korumanız da şart! Dekorasyonu kurallarına göre uygulamak için evinizin sadece bir bölümünde eşyalara yer vermeli, diğer bölümlerini ise boş bırakmalısınız.

Gereksiz eşya kalabalığına izin vermeyen bu dekorasyon stili aynı zamanda gereksiz renk kalabalığını da yasaklıyor. Yani evinizde rengarenk bir görünüm olmamalı! Aksine son derece sade ve olabildiğince huzur veren, ruhunuzu dinlendiren renklere yer vermelisiniz. Çok koyu tonlardan nasıl ki uzak durmanız gerekiyorsa, açık tonlardan da o kadar uzak kalmalı ve ara tonlara yönelmelisiniz. Bunun için sadece tek bir rengi odak olarak kabul etmeniz gerekiyor. Bu renk ile uyumlu ikinci, en fazla üçüncü bir renk yaşam alanlarınızda olmalı!

Simetrik Eşya Yerleşimi Olmalı!

Evinizdeki eşyaların da simetrik bir şekilde yerleştirilmesi gerektiğini belirtelim. Örneğin şunun gibi  evinizde iki koltuk varsa aralarındaki mesafe eşit olmalıdır. Koltuk dışında hiçbir eşyadan iki tane olmasına izin vermeyin. Örneğin bir tane ancak büyük bir sehpa kullanın. İki ya da üç sehpa görüntü kalabalığı yaptığı gibi aynı zamanda mekanı kullanabileceğiniz alanı da daraltır. Son olarak cam, metal ve seramik üçlüsüne mutlaka yer vermeye özen gösterin. Seramik bir vazo, metal bir sehpa ya da cam bir konsol gibi eşya seçimleri yaparak yaşam alanlarınıza bu üçlüyü kolayca kazandırabilirsiniz. Ayrıca desenli eşyalardan da uzak durmanız gerekiyor.

Bir kişi yorum başlatmış. Sen de yaz:
  1. Gerçekten çok önemli bir konu.Minimalist ev dekorasyonu sayesinde evimizde ki fazla eşyalardan kurtulabiliriz ve rahat ve huzurlu evde yaşayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top