skip to Main Content

Network Marketing Yapanların Asılsız Vaatleri

Network Marketing (Ağ Pazarlama) Uzmanlarının En Çok Söylediği Yalanlar

Daha öncesinde Network Marketing İle Para Kazanmak Mümkün mü? başlıklı bir yazı paylaşmıştım. Yazımda network marketing nedir, nasıl işler ve kazanç tablosu hakkında bilgi vermiş; yöntemin istismara müsait bir kazanç yöntemi olduğunu vurgulamıştım. Evet, network marketing bir kazanç yöntemidir. Fakat ne kadar sağlıklı bir yöntemdir? Tartışalım:

1- Gözlemlenen En Başarılı Network Piranhaları Kendi Sistemlerinin Diğerlerinden Farklı Olduğunu İddia Eder.

network marketing piranhalarıKalıp olarak tüm network marketing sistemleri birbirinin aynısıdır. Fakat network marketing mağdurlarının tecrübelerini hızla paylaşmasından kaynaklı, toplum olarak bilinçlenme söz konusudur. Bu bilinçlenme ağın büyümesini baltalayan en önemli etkenlerden biridir. Dolayısıyla network marketing sistemine karşı bir takım önyargıların (NM uzmanlarına göre önyargı) kaldırılması icap eder.

Hemen yeni söylemler bulunur:

“Malesef ki ülkemizde bazı artniyetli insanlar network marketing sisteminin kötü lanse edilmesine sebep olmuştur. Endişelerini çok iyi anlıyorum ve haklısın. Ben de senin gibi düşünüyordum. Hatta network marketing işine ilk başladığımda çok yanlış bir firmayı tercih etmiştim. Neyse ki hatamdan dönme fırsatım oldu ve şuan bu firmada çalıyorum. Bizim firmamız çok farklı. Bizde satış yapmak zorunda değilsiniz. Satış yeteneğin olmak zorunda değil. Çok çalışmak zorunda değilsin, onu yapmak zorunda değilsin, bunu yapmak zorunda değilsin vs vs…”

Bu yöntem, etkili iletişimin temel kurallarından biri olan “empati” yöntemidir. “Seni anlıyorum” diye başlar fakat fikrini değiştirmeye çalışmakla devam eder. Empati yanlış bir tutum değildir. Lakin, empati konusundaki samimiyetleri gerçekten tartışılır. Tartışacağız hiç merak etmeyin 😉

Sürekli farklı olduklarını iddia eden networkçülere sormak gerekir: “Alt üye edinmemi istemeyecek misiniz? Alt üye edinmeden gerçekten iyi paralar kazanabilir miyim?” Bu soruya alacağınız yanıt onların sisteminin yada markasının diğer network marketing sistemlerinden hiçbir farkı olmadığını size gösterir. Zaten farkı olsa adı network marketing olmaz. Kısacası network marketing başlığıyla sunulan iş modelleri arasında fark aramanıza gerek yok. Hepsi birbirinin aynısıdır. Farklıyız söylemlerine itimat etmeyin.

2- Tipik Bir Network Piranhası Önce Prim Sistemini Kabullendirmeye Çalışır

saadet zinciriİşini güzel yapan bir network marketing uzmanı, kazanç tablosunun nasıl işlediğini anlatır. Network marketing pramitlerinde alt üye edindikçe artan bir kazanç rüyası söz konusudur. “Alt üye yap, alt üyenin satışlarından para kazan. Alt üyen kendisine alt üye yaparsa; o üyenin satışından da para kazan. Bu şekilde kısa sürede zengin olabilirsin” Şeklinde vaatler verilir.

Fakat geleneksel pazarlamada kazanç dağılımı alt üye şeklinde ilerlemez. “Daha fazla sorumluluk al daha fazla prim kazan” şeklinde işler. Daha fazla sorumluluk: daha çok insanı yönetmek, daha çok insanın davranışından sorumlu tutulmak anlamına gelir. Networkerlar sözde bunu yapar fakat uygulamada durum hiç de öyle değildir. Size bir üyelik satılır ve peşinden ek bir sorumluluk verilir: “Eğer üyeliğe verdiğin ücreti geri kazanıp kara geçeceksen, sen de alt üye kazandırmalısın. Aksi halde bireysel satışlarınla harcadığını geri kazanmak çok uzun zaman alacaktır” Fakat geleneksel pazarlamada mağaza satış danışmanına “bize yeni personel bulacaksın aksi halde sana çok az prim öderiz ya da maaşını vermeyiz. Çok kazanamazsın” denmez.

O yüzden: network marketing prim dağılım sistemi ile geleneksel pazarlamadaki prim dağılım sistemini ayıran o ince çizgiyi göz ardı etmemek gerekir. Biri köle ticaretine benzer diğeri ürün ticaretine.

3- Bedel Ödemeden Zengin Olmayı Vaat Ederler:

network marketingTicaret yapanların zengin olmasındaki en önemli etken sermayeleridir. Daha çok sermayesi olan ve işi doğru yapan insanlar düşük sermayeli insanlara göre daha fazla kazanır. Az önce bahsettiğim risk konusuyla paraleldir. Yüksek sermaye yatıran birisi kaybederse belki hayatının geri kalanını borç batağında sürdürecektir. Düşük sermaye ile ticarete atılan birisi ise kaybetmesi durumunda toparlaması daha kolaydır. Aksi durum kabul edilemez zaten. Trilyon yatırıp asgari ücret değerinde kar beklemek ile asgari ücret yatırıp trilyonlarca kar beklemek ne kadar sağlıklı olabilir? (İstisna durumlar muhakkak olur. Kaideyi bozmayacak şekilde)

Sermayesi olmayan insanlar profesyonel iş hayatında kariyer edinerek sermaye biriktirdiğinde ticarete atılabilir ve gerçekten zengin de olabilir. Fakat zenginlikten önce bir bedel söz konusudur. Eğer babanız yada atanız sizin yerinize bir bedel ödememişse ve siz zengin olmayı hayal ediyorsanız o bedeli sizin ödemeniz gerekir. Çalışarak, öğrenerek, bilgi veya para biriktirerek vs. Facebook’u icat edip zengin olmak da bir bedeldir. Çünkü bilgiye, girişkenliğe, fikir üretmeye dayalı bir terleme söz konusudur. Hosting nedir? domain nedir? Web sitesi nedir? gibi soruların yanıtını bilmeden bir facebook yaratıcısı olamazsınız.

Network Marketing piranhaları ise sizden 300-500 dolar ister ve az çalışıp çok kazanmayı vaat eder. Çünkü onların piramit sistemi vardır. Eğer ikna yeteneğiniz çok iyi değilse, satış kabiliyetiniz yoksa pek de sorun teşkil etmez. Yeter ki alt üye olun. Sizi geliştireceklerini vaat ederler. Sizi bir mülakata tabi tutmazlar. Oysa ki geleneksel pazarlama şirketleri satıcılarını ince eleyip sık dokur ve işi gerçekten yapabilecek insanları tercih ederler. Üstelik onlardan işe giriş için para istemezler. Alt üye asla istemezler. Yeni personel kazanımını şirketin insan kaynakları departmanı gerçekleştirir. Çünkü onlar mülakat teknikleri uzmanıdır ve doğru kişileri işe kabul etmekle sorumludur. Doğru bir firmada işe girebilmek bir bedel ister. Prezentabl olmanız, kendinizi geliştirmiş olmanız, iyi bir ifade yeteneğine sahip olmanız, bilgili olmanız vs beklenir. İnsanın kendini bu özelliklerle donatması bir bedeldir. Hayata karşı ödenmesi gereken bedel ödenmişse hayattan alınması gereken alınır. Daha fazla bedel ödeyen daha yüksek gelirlere sahip olabilir. Bu normaldir. Normal olmayan network marketingcilerin sizden bedel olarak sadece 300-500 dolar istemesidir. Başka hiçbir vasıf aranmaz. (farklı olduğunu iddia edenler de “inanırsan yaparsın” söyleminden öteye geçmezler) Zengin olmak için 300 dolarlık sermayenin yeterli bir bedel olduğunu düşünüyorsanız hemen network marketing işine başlayabilirsiniz.

4- Yılın Büyük Bir Kısmını Tatil Yaparak Geçirdiklerini ve Çok Az Çalıştıklarını Söylerler:

az çalışıp çok tatil yapmakBazen haklıdırlar. Eğer birçok insan mağdur edilip sisteme dahil edilmişse ve mağdurlar kendi yatırımlarını kurtarmak ya da hayallerine koşmak isterse alt üye kazanmak uğruna başka kişileri mağdur edebilir. Vasıflı vasıfsız herkesin dahil edilmeye çalışıldığı bu mağduriyet zincirinde grup lideri piranha artık çalışmak zorunda değildir. Alt üyeden kazan, alt üyenin alt üyelerinden kazan mantığı devam ettikçe ana piranha besleniyordur. Üretici veya sermaye sahibi olmadığı halde çalışmadan para kazanabilecek birine hizmet etmek ne kadar mantıklıdır? Zamanında çalışmış olması onun satılan üründe sermaye ortağı olduğunu göstermez. Firma batarsa kendisi hapse atılmaz ya da borçlu tutulmaz. Aylık kazancı dışında kaybedeceği hiçbir şey yoktur. Komik değil mi? Risk yok, sorumluluk yok, mal yok, sermaye yok, çalışmak yok ama sabit kazanç var. Halen daha mantıklı olduğunu iddia etmeleri dahi doğanın dengesine, insanın yaradılış fıtratına, dünyanın imtihan dünyası olduğu inancına (birçok dinde ortak) karşı bir düşüncedir. Nereden tutsanız elinizde kalır.

Yukarıdaki paragrafa karşılık bazı networkerların yorum yapacağını tahmin ediyorum. Daha öncesinde yaptılar biliyorum 🙂

“Bizim sistemimizde liderler yattığı yerden para kazanamaz. Alt üyelerini sürekli takip etmek ve geliştirmek zorundadırlar. Hatta bazı alt üyeler liderlerden fazla kazanır. Dolayısıyla pozisyon yükseldikçe daha çok çalışmak gerekir” şeklinde açıklamalar duyarsınız.

Peki pozisyon yükseldikçe daha çok çalışmak, daha çok insandan sorumlu olmak ve sürekli onları geliştirmek gerektiği halde yılın büyük bir kısmını tatil yaparak geçirmek ne demek oluyor? Bu ne yaman çelişkidir.

5- Kendi İşinin Patronu Olmayı Vaat Ederler.

kendi işinin patronu olmakEvet yine doğruyu söylüyorlar. Kendi başınıza salla baş takılma lüksünüz vardır. Patronluk kısmı işte sadece bu kadardır. Kimseden emir almak zorunda değilsiniz. Çok satmak zorunda değilsiniz. Çok çalışmak zorunda değilsiniz. Fakat bunların hiçbirini yapmazsanız para da kazanamazsınız. Bunu bir avantaj gibi sunmak bile trajik komediden ibarettir. Bu mantıkla düşünürsek herkes kendinin patronudur zaten. Patron olmayı başkası tarafından yönetilmemek ve kendi zamanını yönetmek olarak tanımlayan network piranhaları, disiplinsiz patronların fakir patronlar olacağından pek bahsetmezler. “Boş gezenin boş kalfası” söylemi de patronluk ifade eder. Böyle patronluk ne ifade eder onu tartışmak gerekir. Bedelsiz patronluk bundan ibarettir.

 

6 – Network Marketing İşi Yaparak Ev ve Araba Aldıklarını İddia Ederler:

lüks içinde yaşamakGünümüzde düşük gelirli insanların maddiyata dayalı en büyük hayalleri ev ve araba sahibi olmaktır. İnsanlar evsiz yaşayamaz. Dolayısıyla ev sahibi olamayanlar maaşlarından büyük bir fedakarlık ederek kira öderler. Her ay ödenen kira bedelinin ceplerinde kalması ise ekonomik özgürlükleri için çok önemli bir unsurdur. Dolayısıyla insanların maddiyata dayalı en büyük hayallerinden birinin ev olması gayet normaldir. Bunu tahmin/deneyim edinmek için zeki bir networkçü olmaya gerek yok!

Aynı şekilde araba lüks yaşamın bir parçasıdır. Toplu taşıma araçlarında ayakta seyahat etmek ve güzergaha mutabık kalmak ile kendi aracınızla özgürce ve konfor içinde seyahat etmek iki uç noktanın tablosudur. Bebeklikten beri oyuncak arabalarla büyümüş olmak da tutkunun bir parçasıdır. Bunun dışında gösterişi seven kişiler için de araç sahibi olmak inanılmaz bir hazdır.

Baktığımız zaman ev ve araba fiyatları dünyanın en pahalı harcamaları olarak değerlendirilebilir. İşte bu harcama özgürlüğünü vaat etmek insanı zaaf duyduğu kanaldan yakalamaktır. Networkçüler bunu çok iyi yapar. Her network piranhasının ya kendisi ya da lideri muhakkak yokluktan çıkmış ve sonrasında ev, araba sahibi olmuştur. Bu gibi başarı hikayelerini network marketingcilerden sürekli duyarsınız. Bu konuda dürüst olabilirler. Fakat mal varlığının nereden geldiği, nasıl elde edildiği konusu hep bir muammadır. Babadan mı kaldı, başka insanlar mağdur edilerek mi kazanıldı, çok mu çalışıldı yoksa yılın çoğu zaman dilimini tatil yaparken mi kazanıldı, legal miydi, illegal miydi, o varlıkta kaç kişinin göz yaşı vardı vs sorularını değerlendirmek gerekir. Keza networkçüler az çalışıp çok kazandıklarını iddia ettikçe bu sorular tekrar tekrar düşünülmelidir.

7- 21. Yüzyılın Ticaret Modeli Olduğunu Söylerler

network marketingBu durumda gelecekte herkes dükkanları kapatıp birbirine tavsiye yöntemi ile para kazanacak gibi görünüyor. Sözde Avrupa’nın gözde eyaletlerindeki okullarda, network marketing ders konusudur. Çok önemlidir. Geleceğin iş modelidir. Bazen emeklilik sistemine benzetilir. Bir süre çalışır sonra çalışmadan para kazanırsın. Halbu ki emeklilik sisteminde her ay maaşından sigorta bedeli kesilir ve bir kısmı emeklilere verilir. Siz emekli olduğunuzda ise çalışanların ödediği sigorta primleri sayesinde maaş alırsınız. Network marketing sisteminde her ay bedel ödeme söz konusu değildir. Gerçi network marketing sisteminde hep bir kolaycılık, kolay yoldan para kazanma söz konusu olduğu için bu maddeyi çok da tartışmaya gerek yoktur. Herşey ortada zaten.

 

8- Network Marketingciler 21. Yüzyılın İletişim Aracını İyi Kullanırlar.

internetİş modelleri çağımızın mantıklı ve bilinçli insanlarına hitap etmese de kullandıkları iletişim araçları çağımızın zeki insanları tarafından geliştirilmiş araçlardır. İnternet. İnsanlar merak ettiği her şeyi internetten araştırabiliyor. Hal böyleyken network marketing piranhaları internetteki tüm olumsuz eleştirilere cevap yetiştirmek zorunda kalıyor. Bunu yaparken de birçoğu iletişim bilgilerini paylaşıyor. Günah çıkartırken alt üye toplama çalışmaları da hızla devam ediyor. Eğer o piranhalardan biri sizseniz yorumlarınızı eksik etmeyin. Seviyeyi düşürmedikçe tüm yorumları onaylayıp yayınlayacağım. Yok ben etik networkçüyüm diyorsanız “piranha” söylemini üzerinize alınmayın lütfen.

Yine sonlandırmak istemediğim makalelerimden birini okudunuz. Sabrınız için teşekkür ederim.

Özetlemek gerekirse:

1- Çok kazançlı bir prim tablosundan söz edilir
2- Diğerlerinden farklı olduklarını iddia ederler
3- Bedeli ödenmemiş zenginliğin hayalini kurdurturlar
4- Dünyayı gezdiklerini ve sürekli tatil yaptıklarını iddia ederler
5- Kendi işinizin patronu olmayı vaat ederler
6- Yüksek gelirle elde edilebilecek mal varlıklarının hayalini kurgularlar. Ev, araba, yat, kat vs.
7- 21. Yüzyılın ticaret modeli olduğunu vurgulayarak hipnotik bir kelime olan “YENİ” kavramı üzerinden yürürler.
8- İnternette günah çıkartmayı çok severler ve bunu yaparken üye kazanımı için iletişim bilgisi vermekten hiç geri kalmazlar

Piranhalara yem olmamanız dileğiyle… İyi Bloglar

Bünyamin Kapıcıoğlu | HızlıAdam | İş Dünyasında Rekabet Hız İster

Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

98 Yorum
 1. OKUMAYI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN MAKALEDEN KIRPILAN KISIM:


  Network Marketing teoride çok da hatalı bir sistem gibi görünmez. Aksine; geleneksel pazarlama yöntemindeki kazanç dağılımı ile çok yakın özelliklere sahiptir. Üretici ile satıcı, satıcıların takımındaki diğer satıcılar sistematik bir prim tablosuna tabidir.

  Baktığımız zaman birçok güvenilir marka ürettiği ürünü pazarlamak için aracılara ihtiyaç duyar. Bu aracılardan kazanç yönüyle network marketinge benzeyen yapıda olanları: toptancılar; bayiler, bayideki müdürler, müdürün altındaki satış yöneticileri ve son olarak satıcılardır. En alt seviyedeki satış danışmanı bir ürün sattığı zaman bağlı olduğu satış yöneticisinin hanesine prim puanı yazılır. Bütün satış yöneticilerinin başarısı da toplu olarak şube/bayi müdürüne prim kazandırır. Şubenin prim kazanması bölgeden sorumlu yöneticiye; yöneticinin kazancı direk genel müdüre, genel müdürün kazancı da firma sahibine kazanç sağlar.

  Prim dağılımı ise alınan sorumluluk ile aynı orantıdadır. Yani hedefi tutturan bir mağazanın müdürü, en alt seviyedeki satış danışmanından daha fazla prim kazanır. (Bazı istisnai durumlar dışında) Bunda adil olmayan bir durum söz konusu değildir. Çünkü insanlar aldığı risk ve sorumluluk karşısında para kazanır. Ticaretin doğası bu şekilde işler. Bir mağaza müdürü onlarca insandan sorumluyken, satış danışmanı sadece kendinden sorumludur. X bir satış danışmanı hedefini tutturamadığında hesabı mağaza müdürüne sorulabilirken; “mağaza müdürünüz neden verdiğimiz hedefi bulamadı” sorusu satış danışmanına sorulmaz.

  Ya da cerrah ile tarlada çalışan bir çiftçiyi karşılaştıralım. Çiftçinin aldığı risk kullandığı aletlere göre genellikle kendini tehdit eder. Cerrah ise başkalarının canından sorumlu tutulabilir. Bu bir sorumluluktur. Cerrahın; “Benim tarzım beni ilgilendirir, ben narkozsuz çalışırım” gibi bir söylemde bulunması kabul edilemez. Fakat tarlada çalışan çiftçi, başkalarının canını tehlikeye atmadıkça isterse traktörü ters kullanabilir. Yani kazancın, bilgiye dayalı olmakla birlikte alınan riskle de bağlantılı olduğu bir gerçektir. O yüzden prim dağılımında veya kazanç sisteminde eleştireceğim çok fazla konu yok. Network marketing sistemini incelediğimizde alınan sorumluluğa karşılık verilen prim mantıklı görünüyor. Mantıksız olan ise vaatler ve yalanlar.

  1. Gerçekten çok basit ve tekdüze bir bakış açısı! Bu işi yapan milyonları hiçe sayıp bahsetmişsiniz. Yazdıklarınızda doğruluk payı olanlar yok mu? Elbetteki var. Ama genelleyip o kadar büyük bir camiayı tek düze ve basitlikle yaptığınız değerlendirme ne yazık ki haklılık payınızı bile örtmüş!

  2. Ben Network yapmıyorum Network şöyledir böyledir demişsin ama sayfanda forex reklamı var 😀😀😀😀forex Network değil diyeceksin biliyorum ama forex te Network gibi bir yenilik hem de daha riskli bir yenilik 👍

   1. Google adsense reklamları sizin ilgi alanlarınıza ve yazının konusuna benzer şekilde otomatik geliyor. Bu benim kontrolümde olan bir durum değil. Bilmenizi isterim

 2. Her satırına her paragrafına noktasına virgülüne katılıyorum. ne de güzel anlatmışsınız network marketing piranhalarını.

  ben de network marketing sisteminin eski mağdurlarından biriyim. çevremde kaybettiğim çok arkadaşım oldu. eşe dosta rezil oldum. network marketing üstadlarına sorsan benim başarısızlığımdı. halbuki ben çok emek sarf ettim ve gerçekten çok ürün sattım. üstelik birsürü de alt üye edindim. ama zengin olamadım. bırakın zengin olmayı adam akıllı para kazanamadım. emeğim, zamanım, herşeyim boşa gitti. bu da bana iyi bir ders oldu. emeksiz yemek olmaz. network marketing sistemi az çalışıp çok kazanmayı vaadettikçe nekadar aldatıcı bir sistem olduğunu sergiliyor. sakın ha kapılmayın derim.

  1. gelir çerezler sayesinde siz 1 kere forex ile alakalı bir siteyi açın google otomatik çerezlerinize göre size bu sayfada forex reklamı gösteriri ben beyaz eşya arıyorum mesela bana da elektronik ve beyaz eşya maşazalarının reklamlarını gösteriyor neyi incelediyseniz onun reklamı gösterilir…

 3. Benim de inanmadığım sistemlerden biri. Bir dönem içine girip çıkmışlığım da oldu. Allahtan hızlı bıraktım. Güzel anlatmışsınız.

   1. Merhaba Bunyamin bey;
    NM sektorundeki tum firmalari biliyor musunuz acaba? Hepsini ayni kefeye koyarak mi yazdiniz bu yaziyi. Bir ornek vermem gerekirse; kafetarya olarak iki magazadan biri Starbucks bir de yerel bir sahis firmasi olan X kafe olsun. Tum operasyon ayni konsept ayni ama calisanlari aldigi maas, calisma saatleri ve ozluk haklari farkli. Starbucks calisanlari gunde 8,5 saat calisir ay basinda maaslari sekmeksizin yatar, yillik izinleri vardir ve talep ettikleri tarihlerde cikarlar, dogum izni, olum izni, evlilik izni vs…X firmasinda calisanlarin bu izinlerden hicbiri yok ve gunde 12 saat calisip asgari ucret aliyorlar. Verdigim bu iki ornek de dogru mu ? Aksini idda eden varsa tum bunlari ispatlarim da. Sizin NM sektorune yaklasiminizin bu sekilde oldugunu anladim.Starbucks’i baz alarak degil de X firmasini baz alarak kafetarya kulturu hakkindaki olumsuz yorumlarinizi yazmissiniz. Herkes kafeterya da baristalik yapabilir mi ? Hayir. Herkes calismak adina issiz ise ve alim var ise kafeteryalara basvuru yapar mi? Evet. Ise alindigi taktirde 2 ay icerisindeki deneme suresinde begenilmez ise sozlesmesi fesh edilir mi ? Evet. Bu dogrultuda NM sektorune herkes girebilir evet ancak herkes yapamaz. Tipki isten atilan insanlarin o markalar hakkinda kotu konusmalari gibi NM de basarisiz olan insanlarin sektorle alakali kotu konusmalari olur. yahu bir bolge mudurunun altinda kac personel vardir? Coca-cola icin soyleyeyim 40.Bunun 5 tanesi de satis muduru, 20 tanesi satisdanismani, 15 tanesi de MIT elemani. E noldu simdi piramit mi yaptik. Burda ise insanlarin hepsini IK mi aldi. Tabiki hayir politik gucu olanlar tanidiklarini ise aldi. Dayisi olanlar da mudurluk pozisyonuna yukseltildi vs. NM sistemini incelerken biraz daha genis bir bakis acisi bu sektorun adil bir ticaret kapisi oldugunu gosterir. Burada hemen altini cizmek isterim ki benim bahsettigim NM, vermis oldugum ornekteki Starbucks gibi haklari olan. boylesi var mi ? Evet var. bilgi almak isterseniz iletisim de kurabiliriz. bilgi paylasiminda bulunmak isterim sizinle. Saygilarimla.

    1. Merhaba Caner bey, Aynı yorum (harfi harfine) farklı bir IP’den “Şahin” isimli biri tarafından yapılmış. Bu da şu anlama geliyor: “NM firmalarının internette günah çıkartmak için hazırlamış olduğu şablon yazıları var. Bu cümleler bile size ait değil.”

     Hep kendi çalıştığınız firmanın farklı olduğunu iddia edersiniz fakat sektörün temiz olduğunu asla söylemeyezsiniz. Tıpkı yukarıdaki savunmanız gibi diğer tüm davranışlarınız da LİDER diye neredeyse tapmak üzere olduğunuz adama göre şekillenir ve zamanla kararmış üzüme dönersiniz. Sturbucks ve CocaCola kapı kapı çalıştıracak adam aramaz. Onlarla çalışmak isteyen insanlar başvuru yapar, çeşitli filtrelerden geçer ve işe uygun görülürse çalışmaya başlarlar. Fakat ben bugün sizin o çok farklı firmanıza katılmak istesem eminim ki sorgusuz sualsiz alt üyeniz yaparsınız beni. Yeterki alt üye olayım, parayı bayılayım, işe uygun muyum değil miyim çok önemsemezsiniz (HİÇ ÖNEMSEMEZSİNİZ). Denemesi bedava arkadaşlar. Gidin bir Networker’a aptal rolü yapın ve alt üye olmak istediğinizi söyleyin. Param var diyin eğer sizi reddederse bıyığımı keserim 🙂

     Arkadaşlar, Türkiye de gerçekten temiz NETWORK MARKETİNG firmaları varsa onlar da AVON, ORİFLAME gibi kaliteli kozmetik ürünler pazarlayan firmalardır. FAKAT ASLA VE ASLA SİZİ ZENGİN ETMEZ. Hatta uğraştığınıza karşılık gelecek paralar da kazanamazsınız. (BENCE VERİLEN EMEĞE KARŞILIK KAZANILAN PARA ÇOK DÜŞÜKTÜR) Biraz harçlık kazanırsınız diyebilirim. Daha fazlasına inanmayın. Duygularınızla oynuyorlar.

   2. Selam hocam. Güzel anlatmıştı iz günümüzde de böyle bir çok mağdur muvcut. Ancak işin içinde gerçekten çalışanları hiçe saymidim. Yada network marketing sistemi ile ilgili olan düzgün çalışan firmaları hiçe saymidim. Şuanda Türkiye’ye yeni girecek olan ücretsiz kayıt yapan hatta alt üye eklemesi yapan eğitimini canlı olarak veren bir firma mevcut. Onaylandı iz onaylamadsiniz biseyim. Doğrudur üstteki çok kazanıyor. Ama amaç ekip kurarak sisteme girip hep birlikte kazanmak ama günümüz network marketing sistemleri tabiki çalmakla mesgul. Buda doğru yapanlarda aynı kategoriye koyulması ama neden oluyor. Saygilarimla

 4. Merhaba Bünyamin Bey;

  Ön yargınız dolayısıyla düzeltmek isterim ki; ilk yorumumu yazarken şahin ismiyle yazdım ancak internette problem oldu ve iletilmedi. Gerçi ben öle düşünmüştüm, demekki iletilmiş. ikinci sefer yazımı kopyalayıp yapıştırdım ve caner olarak gönderdim. Açıklama gereği duydum bu durumu, bilin istedim.
  Sektörün kirliliği nerden gelmeketedir ? NM sektörünü kuran AMWAY şirketi dolandırıcılık üzerine kurmuş olsalardı halen devam edebilirler miydi acaba? Bu sektör dolandırıcılarla kirlendi. Siz de söylüyorsunuz AVON, ORİFLAME
  gibi temiz şirketler var diye.Bu da her firmayı aynı kefeye koymamayı gösteriyor. Burada düşüncelerinizi ayıran çizginin ”çok para kazanama ” olarak görüyorum. Ortada bir matematik var, bir kazanç planı var.Bu plan en üst seviyeye kadar hesaplanır ve sunulur.Bu plan doğrulusunda ciddi kazançlar da kolay elde edilmez. Yatarak paza kazanılıyor diyenleri tespit edin ve onlar hakkında yorum yapınca bende. Bir NM firmasını araştırırken; öncelikle ürüne bakınız. Piyasa değerindeyse tamam. Sonra da şirkete bakınız, kim kurmuş? Kurumsal kimliği var mı ? Araştırma yapmadan giren kişi yanılabilir. Sizi temin ederim ki ben iş planını, şirketi ve ürünleri anlatmadan kimseyi iş ortağım yapmadım.İşte bu yüzden diyorum genelleme yapmayın. Bakınız burada eleştirilmesi gereken sektör değil, firmalar ve bu işi dolandırıcılık için yapan insanlardır.Türkiye de onbinlerce insan bu işi yapıyor ve her geçen gün artıyor. Yeni ve kaliteli firmalar da doğacak, çokca hemde. Yakın gelecekte fikirlerinizin değiştiğini okumayı temenni ederim.

  1. Saygın ve detaylı cevabınız için teşekkür ederim. Peki neden farklı farklı isimlerle yorum yapma gereği duyuyorsunuz? Asıl isminizi veya sizi sembolize edecek sabit mahlasınızı neden kullanmıyorsunuz?

  2. evet ortada matematik var ve bu yüzden imkansız bi matematik hesabı yap istersen ayrıca network ile kazanmak için 7/24 çalışsan kazanamazsın istediğin zaman istediğin kadar çalış gibi sayısız yalan içerir.Sana kariyerine göre % alacağın söylenir bu arada 100 tl alışveriş kariyer puanı 30 pirim puanı 28 olur onunda yani 28 puanın % 20 sini verir yaklaşık 5 tl eder alt üyelerdense %5-%3-%2-%1 alırsınız bu 5 yada 6. sırada biter sonsuz derinlik diye anlatılır yalanları bitmez yani.Detaylara gizlenmiş tuzaklar size 1 krş kazandırmaz.Yani ekibinizle birlikte 300 bin ciro yapsanız elinize 3 bin 3 bin 500 olur ve bu parayı kazanmak için en az 2 bin masrafınız olur evet piramit in başındakiler bir miktar kazanıyor ama asla dedikleri kadar değil asıl kazançları ise düzenledikleri eğitim kamplarından.İki gün hem tatil hem iş 350 derler kendine 2 saat ayıramazsın o paranın 150-200 ü otele kalanı cebe her dediğimi ıspat ederim buna samimiyetle inanan ve savunanlar var hem kendilerini hemde dostlarını kazıklatıyorlar.

 5. Hızlı adam, NM’i klasik ticaretle kıyaslarsanız böyle yanılırsınız! NM ticareti yapan şirketler ancak kendi içlerinde kıyaslanabilirler!!! Elmayla armudu karıştırmamak lazım…. Bu ticareti uygun bulmayabilirsiniz, buna söylenecek laf yok. Söylediğiniz bir çok doğru nokta da var. Ancak bu düşmanca yaklaşımı anlamış değilim! Yapılması yasak ya da ayıp bir iş mi bu NM? Akıllı ve inançlı insanlar bu işten ekmek yiyorlar, binlerce örneği var! Kötü, olumsuz örnekler yok mu? Tabi ki var, hem de çok!! Hangi işte yok ki? Siz ne iş yapıyorsunuz?

 6. NM doğru yapılırsa (her işte olduğu gibi) dünyanın en iyi işidir!

  Özetlediğiniz 8 maddenin tamamı doğru bu arada! Hepsi de olumlu bana göre, bakış açısı! Her hangi bir alanda başarılı olmuş insanlara bakın: Hayalinin peşinden gittiğini görürsünüz. Hayal kurmak iyidir… NM yapmak hiç kolay değildir!!! Önce olumsuz insanlarla ve fikirlerle başa çıkabilecek iradeniz ve öz güveniniz olmalı, herkes yapamaz!… Burada hatalı olan NM sistemleri değildir, İnsanlardır!!! NM’i yanlış yapanlar ve başarısız olup bırakanlar.
  NM yapanlarda para kazanmak uğruna insanları mağdur edenler yok mu? Çok var, o yüzden haklılık payınız da var! Peki normal ticaret çok mu ahlaklı? Dolandırılanlar, kandırılanlar, üç kağıt yok mu? O zaman onu da yapmasın bu millet!

 7. Slm.iyi çalışmalar diliyorum.
  Şimdi bu magduriyetleri okudumda bende bu konuda çok kararsızdım 1 nevi yazılarınızı okuyunca çogu seye katılmamak mümkün diil 2 gün önce arkadasım 22 yıllık dostum 1 – 1 benim çalıştıgım yere özel geldi aksamdı kimse yoktu 3 saat kadar oturduk bana olayı anlattı illa çalışmamız gerek söyle zengin olacaz böyle zengin olacaz dedi sonra olayın içerisigini ögrenmek istedim yani afedersiniz ( esrar mı eroin mi satacaz karı kız mı satcaz) dediğimde kızdı ben öyle 1 sey yapmam gibisine konustu işte seni 2-3 gün sonra 1 siyle görüşütürecem felan dedi şimdi 22 yıllık dostlugu 1 anda atamazsın cvp ta vermedim bana sisteme girecez 5 bin lira ver gibisine konustu biraz arastırmaya girdim nedir bu olay diye önce iyi yönlerini okudum cavip geldi dedim 1 de kötü yönlerini okuyayım çünkü neye kime nasıl 1 iş yapıcaz arastırılmadan girilmez ainen 1 arkadasın dedigi gibi eşime dostuma bende diyecem yeriş gelcek sisteme gir sonra batınca nasıl bakacam yüzüne diye düşündüm şimdi cvp bekliyor

 8. merhaba, siz burada NM sistemin tüm doğrularını bilerek sorguladınız, bence siz NM sistemini çalışıp ve kazanmayan kişilerden birisiniz, ben de yaptım ama kazandım benim çevremdeki arkadaşlarda yapıp kazandılar, 60 senelik güçlü bir ticareti, 2 sayfa boş konuşma bozamaz, bence gel senin liderin olum ve senin bu ön yargılarını değiştirim, bizim sistemde sen her türlü komisyonunu alırsın, yeter ki satış olsun ve işini doğru ve düzenli yap, kardeş…..

  1. Behzad bey,
   Siz, öncelikle metin yazmayı öğrenin derim ben. Teklif oluşturma ve ikna yöntemleri hakkında da biraz pratiğe ihtiyacınız var sanırım. Değil benim liderim olmak; öğrencim olmak isteseniz sizi eğitebilir miyim diye uzun süre düşünmem gerekir. Teklifiniz için teşekkür ederi, iyi günler dilerim.

   1. Adamın yorumuna doğru metin yazmayı ögrenin diyip blog yazari olan kisinin yazim hatasi yapmasi biraz dusundurdu . Beser sasardir nitekim . Görunuse göre dedikleri gibi siz bu isi yapipta yapamayanlardansiniz . Sizin zorunuz bu aslinda . Yayinlarsiniz yayinlamazsiniz zerre umrumda degil . Ama okuyacağınızdan şuphem yok . Ben bu isle uzaktan yaķından ilgilenmedim . Aslinda bu yaziniza nerden geldigimide bilmiyorum ama baska bir arastirma yaparken buralara kadar geldim . Evet cevremde yapanlar oldu . Abim yapti en yakinimdan . Ben is telasindan bir turlu firsatim olmadi ki arastirayim . Saolun sayenizde bi yarim saat arastirmayla tamamen ogrenmis oldum . Lakin ciddi anlamda bos gereksiz ve kinlenmis konustugunuzu farkettim . Iki ihtimal var ya ciddi anlamda bu isi yapmadan ordan burdan duyduklarinizla yazmissiniz bu bloğu ki genelde gordugum olumsuz yorumlarin aynisi. Yada ise girip bircok cevreden red cevabiyla bu isi yapamadiniz bu yuzden bu kininiz .

    1. Görüyorum ki siz de uzaktan yakından alakasız olduğunuz bir işe uzaktan yakından alaksız bir yorumla yaklaşmışsınız. Yorumunuzu yayınladım merak etmeyin

  2. hızlı adam mrb kardeşim herkesin kazanacağı vadi var bunu idda edenler matematik bilmiyor mantıktan yoksun kısmetse yakında bir video ile ince ince anlatacağım bu işi.İşin içine girmiş biri olarak.Kazandığını idda edenler eğer piramit in il 2 sırasında değillerse yalan söylüyorlar bunu ıspat edeceğim.Zaten matematik ve mantık yalan diye bağırıyor.Onlar cebiri kullanıp ıpat etseler razıyım.Edemezler gerçeklere aykırı.Yalan kaynayan bir sistem.Kelime oyunları,kafa karışıklığı ile insanların zaaf ve korkularından faydalanıp dolandırıyorlar.Sinirden ve nöbetçi olup zaman sıkıntımdan rasgele yazıyorum özür dilerim.ama kaznadığını idda eden ve piramit in ilk 2 sırasında olmayan herkes ile youtube kanalımdan canlı tartışmaya hazırım.Nasıl döndüğünü çok iyi biliyorum.Örneğin bir kişi kariyer atlamak için yükleniyor nazı geçtiği kişiyi mecbur ediyor kimine yalvarıyor 20-30 bin kendi harcayıp 5-6 bin kaznaç elde diyor ve buna kazanç diyor.Sonra bu bir seferlik kazancı gösterip insanları kandırıyor bir ümit ile.Kazandığını idda edenler açsınlar şirket sayfaslarını ve son 6 aylık kazançlarını göstersinler bakalım.Bizde matematik ile bir hesap yapalım kaç para kaybetmişler.Benim 30 binlik ekip cirom 9 bin küsür puan topladı oda 80 tl kazandırdı (bu basit bir örnek)zaten sistemin vadinin gerçekleşmesi için insan nufusunun sonsuz olması lazım azıcık matematik işi çözüyor.Ama bize sevdiğimiz insanlarla geldiklerinden detay düşünmüyoruz ve kanıyoruz malesef.Kazandım diyene hodri meydan işte tlf um 05426167224 arasın youtube üzerinden yayılayacağım ıpat etsin buyursun

 9. Öncelikle anlattıklarının bir kısmı doğru ama olaya nerden baktığınla alakalı. Ben ayda 200 saat çalışıyorum ve karşılığında 1500 tl alıyorum. Bu arada reklam ajansında çalışıyorum. Her sabah 8’de kalkıp x isimli bir kişiyi zengin etmeye çalışıyorum. 20 sene 30 sene böyle devam edecek. Bana göre asıl dolandırıcılık bu kapitalist sistem. Ben de bu ticarete girdim ve sadece şunu düşündüm. Kenarımda param yok bir yer açabileyim. Çevremde 8-5 çalışıp zengin olan yok ki örnek alayım. En azından NM’ de kazanan insanlar var. Yani normal sisteme göre daha umut verici. Karşığında da 2000 tl verdim ve tatil aldım. Arkadaşlarımla beraber gittik Fethiye’de tatilimizi yaptık. Yani verdiğim paranın karşılığını zaten aldım. Onun dışında eğer başarısız olursam ne kaybedeceğim? Milyon dolarım mı var? Yok evet başarısız olursam yine olmayacak. Zaten çalıştığım işim var onu da etkilemeyecek. Bence kötülemeden önce iyice araştırın. Önce normal düzeni araştırın. Ailem ilkokuldan üniversite mezuniyetime kadar 300 400 bin para harcamışlardır. Benim bu 8-5 çalışma düzeni içerisinde yıllığımın 18 milyar olduğunu düşünürsek, ailemin bana harcadığı parayı çıkarmam 20 sene sürecek. Yani şu an 32 yaşındayım, 52 ‘ye geldiğimde anca ben bu maaşı alayım diye bana harcanan parayı çıkarıyorum. Bu mu mantıklı olan? Babamın firması da değil ben parama bakarım. Ama insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen. Yapan yapar, yapamayan yapamaz. Ama şu düzeni kabul edip x kişisini zengin etmek için ömür boyu didineceklerine, bırakın denesinler. O işe yaramaz hayat zaten bir kenarda duruyor bir yere kaçmıyor. Olmazsa geri dönerler o hayatın içerisine

  1. Merhaba Mehmet bey;

   Aileniz sizi sadece güzel bir işte para kazanmak için okuttuysa yanlış bir ticaret seçmişler. Eğitim sadece istihdam için değil Ülkemizin ve insanlığın geleceği için de gereklidir. Ayrıca neye göre 20 yıl olarak hesapladınız? Ben sizi çok karamsar gördüm. Hem kendinizi, hem işinizi hem de geleceğinizi olumlu görmüyorsunuz. Reklam ajansında çalıştığınıza göre kariyer imkanlarınız var. Herkese babadan servet kalacak diye birşey yok. Kariyer edinin geliriniz ve yaşam standartlarınız artsın. Ha yok ama siz beden ödemeyi sevmezsiniz. Parasını verir (2000 TL) geleceği satın alırsınız. Yahu bukadar basit bir sistemi halen daha nasıl savunursunuz? Herkes birbirine tatil bileti satsın, kimse üretmesin herkes tüketsin. Reklam işindeki patronumuzu değil Network Marketing firmasının kurucusunu zengin edelim. Şaka gibi arkadaşım! Ben artık yoruldum anlatmaktan. Şu yorumları okuyun artık, aynı şeyleri tekrar tekrar tartışıyoruz. Buradan size ekmek çıkmaz Mehmet bey

 10. Dikkatli bir araştırma yaparsak sadece üniversite okuyarak kendimizi geliştiremeyiz. Ya da iyi insan olamayız. Ben üniversite okumuş biri olarak zaten pişman değilim ve herkese de ufkun açılması, sosyalleşmek ve inovatif düşünmek için okumayı tavsiye ediyorum. Ancak siz de biliyorsunuz okulda gördüğümüz eğitimin ne kadar kalitesiz olduğunu. Bana üniversite de bakkal muhasebesi öğretilirken, mezun olduktan sonra bilgisayarlı muhasebenin gerektiğini görüyorum. Bu gibi örnekleri aldığım tüm dersler için verebilirim. Para kazanmak için zaten üniversite zaman kaybı. Üniversite okumak, zengin insanları daha da zengin edebilmek için bizi eğittikleri yer. İlla network yapın demiyorum zaten. Ben sizin düşünce yapınıza karşı çıkıyorum. Hayatta bir yerlere gelmek istiyorsak, herkesin yaptığından daha farklı birşey yapmalıyız. Hakkaten şaka gibi dediğiniz gibi. İnsanları bence zengin olmaya teşvik etmemiz gerekirken, para kazanmayına teşvik ediyoruz. Burdan size ekmek çıkmak diyerek de umudumu elimden almaya çalışıyorsunuz. Bu işi yaparak çok büyük paralar kazanan ve kazanmak için de birçok insana kazandıran pek çok kişiyi tanıyorum. Onlardan bir eksiğim olduğunu da düşünmüyorum ayrıca. Ama 8-5 çalışarak çok büyük paralar kazanan sadece 1-2 kişi tanıyorum. Onların da zaten o parayı harcayacak zamanları kalmıyor. Bu kadar basit bir sistem dediğiniz sistem için Amerika başkanı çıkıp konuşma yapıyor. Zamanında tarım devrimi zamanında da aynı sizin gibi düşünen insanlar sanayicilere laf ediyordu, gülüyordu, kapalı alanda üretim mi olur diyordu. Ama daha sonra kim kime güldü acaba. Sizin gibi olumsuz düşünen insanlar hep olmuştur ve olacaktır. Yoksa bizim işimiz gerçekten daha kolay oldu. Burda 300 kelimesini 5 tl ye yazdığınız makalelerle hayallerinize ulaşamazsınız. Ben sizin modern köleliği savunmanıza saygı duyuyorsam sizin de bize saygı duymanız lazım. Kimsenin 1 ürün aldı diye hayatı kararmıyor. İnsanlar milyonda 1 ihtimal için sayısal oynayıp, milli piyango biletlerine ne kadar para harcıyorlar. Bizim işimizde bu ihtimal 200 de bir 500 de bir 1000 de bir olsa bile denemeye değer. Şirketin kurucularını zengin edin demişsiniz buna çok güldüm. Acaba hangi işte alttaki üsttekinden çok kazanabiliyor. Bizim işimizde dikey değil yatay hiyerarşi var. Sanırım çok bilgi sahibi değilsiniz. Üretmiyor demişsiniz de sattığımız ürünleri kim üretiyor acaba? Bedel ödeme kısmına gelince çok bedel ödüyorum. Sizin gibi düşünen insanların karşısında yer almak ve düşünce yapılarını değiştirmeye çalışmak, akşam 6 dan sonra gece 1 lere kadar çalışmak, kişisel gelişim anlamında eğitimler almak, günde bazen 10 kişiyle bu işi paylaşıp boğazınızı konuşamayacak kadar yıpratmak ne oluyor acaba? Ben şu anda klimalı bir ortamda reklam metni yazıyorum.Bedel olarak emin olun yanının yanına bile yaklaşamaz NM’le kıyasladığımızda. 20 seneyi de kendi aldığım ve genel olarak alınan maaşlara göre hesapladım merak ediyorsanız. Ortalama 1500 kazanılıyorsa aylık, yıllık 18 bin eder. 20 sene de 360 bin. Dünyaya bunun için gelmedik. Sizin gibi düşünen zihniyetler, bizim patronlarımızı daha da mutlu ediyorlar. Emin olun size bu düşünce yapısını savunduğunuz için ayrı maaş vermeliler. Çünkü onlar için çalışan, onları daha da zengin etmek için didinen, onlar bizim 1 aylık maaşımızı 1 gece de yesin diye uğraşan insanlar olmak zorunda. Siz o yolu seçmiş olabilirsiniz saygım sonsuz. Ama o yolu seçmeyen insanlara, özellikle de hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir konu da laf etmeyin.
  Donald Trump’ a soruyorlar ‘Tüm servetinizi kaybetseniz ne yapardınız?’
  – Network Marketing yapıp o serveti yeniden kazanırdım.
  Sanırım böyle bir adamın bile düşünce yapısı buyken, hiçbirşey başaramamış size çok bir şey demek düşmez. Biz başarmak isteyenlerin önünü kesmeye çalışmak hiç düşmez. Lütfen tek ricam herkes kendi işine baksın. Siz ne kadar konuşursanız konuşun bu işten kazanan insanlar olmaya devam edecek. Ama belki de bu işten hayatını değiştirebilecek bir kişi, sizin yazdıklarınızı okuyarak vazgeçerse, çok büyük bir yükün altına girmiş olacaksınız. Kimin neyde nasıl başarılı olacağını ya da olmayacağını siz bilemezsiniz. Herkesin potansiyeli farklıdır.

  1. Mehmet bey daha öncesinde bu gibi (benzer) yorumlara bolca cevap verdim ve bu sitede buna benzer birkaç makale daha var. Düşüncelerimi açıklayıp sizlere yorum hakkı veriyorsam “yanlış yaptığım” iddia edilemez. Bakın siz de kendi düşüncelerinizi paylaşabiliyorsunuz değil mi. Günde 1500 kişiden fazlası giriyor bu siteye. Bu kitleye ulaşma şansı tanıyorum sizlere. Ziyaretçiler benim yazdıklarımı okuduğu gibi sizin yazdıklarınızı da okuyabiliyor. Kendi iradeleriyle doğruya yanlışa karar vereceklerinden şüphem yok.

 11. Bir haber sitesine girip haberi okuduğunda, arkadaşına o haberden bahsederken ‘ aa bilmemne haberine şöyle yorum yapmışlar demezsin’. ‘ Bilmemne diye haber yapmışlar dersin’. İnsanlar haberin içeriğiyle ilgileniyorlar. Sen hayatı kabullenmiş biri olarak bence bırak bu işleri. Bir insanın işi, para kazanmak isteyen insanları engellemek olmamalı. Yaptığım işte 1 gr bile kötü birşey yok. Ben insanlara yalan söylemiyorum. Bu işte kazananlar olduğu gibi kazanamayanlar da var diyorum. Her işte olduğu gibi. Ben yattığın yerden para kazanacaksın demiyorum. Kimse kimsenin cebine durduk yere bahsettiğimiz büyük paraları koymaz, gel omuz omuza verelim, kendimizi geliştirelim, kitaplar okuyalım, hayır duyalım ama tüm zorlukların sonunda başaralım diyorum. Koskoca olimpiyatlar ki( eğer biliyosan olimpiyatlara çok büyük firmada olsa belli kriterleri yoksa o firmayı almazlar) bu firmayı sponsoru yapmış, formula 1 arabasını yarıştırmış, manchester city ana sponsoru yapmış emin ol senin 1 milyon katın araştırmışlardır bu firmayı da sponsorluğunu kabul etmişlerdir. O yüzden bence cidden karalamayı bırak. Heri işte olduğu gibi bu işte de yanlış yapanlar vardır, olacaktır. Ama bir eczacı yanlış yapıyor diye eczacı olmayın diye bir yazı yazmıyorsun. Bardağın dolu tarafına baksan bu iş kadar hayat değiştiren başka bir iş yok. Bu kadar ufak sermayeyle hem de. Ben bu yazıyı arkadaşlara şu tavsiyede bulunuyorum; lütfen hayatı kabullenmeyin. İsyan edin. Gelin nm yapın demiyorum. Deneyin abi. Ben belgeselde gördüğüm yerleri gezmek istiyorum, babamı annemi yurt dışına yollamak istiyorum. Ne bilim çocuğum olup benden birşey istediğinde ona hayır demek için hayal gücümü kullanmak istemiyorum. Gidin ne iş olursa olsun deneyin. Yeter ki size maddi manevi birşeyler kazandırsın. 1500-2000 tl almakla olmuyor. Ben evlenemiyorum işte maddiyat yüzünden. Evlenmesine evlenirim ama yani nasıl bir evlilik olur. Faturaları, kirayı hesaplayan matematik öğretmeni değil eş olmak istiyorum ben. O yzüden gidin deneyin. En kötü ne olabilir ki yani. Olmamış bir şey yine olmamış olur. Ama ya olursa. Hızlı adam sana da saygılar ama lütfen arkadaşım saldırma. Ya da dolu tarafından da bakıp saldır. Ön yargılı değilde, eşit bir yaklaşım örneği sergile. Kim isterse de kapım açık arkadaşlar. networkmarketing1983@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Gerçekleri öğrenmek isterseniz. Saygılar kolay gelsin

  1. Mehmet bey; öncelikle “insanların para kazanmasını engellemeyin” şeklindeki ifadelerinize cevap vermek istiyorum: Bu blog insanların kazançlarına olumlu yönde etki edecek tavsiyeler, makaleler üzerine inşa edilmiştir. Ben insanların kazanmasını istiyorum ve tüm tecrübelerimi paylaşıyorum. Network marketing konusunda çok uzun araştırmalarım ve sizin de bahsettiğiniz o firmanın toplantılarına katılmışlığım var. Muhtemelen HERBALIFE’dan bahsediyorsunuz. Ben de diyorum ki: “arkadaşlar kazançlarınızı arttırın, cebinizdeki parayı çarçur etmeyin. Bu yüzden Network Marketing yapmayın.” Bu benim fikrim, benim tavsiyem. Sizler çok biliyorsanız kendinize güzel bir web sitesi yapın ve arama motorlarında ilk sıralara çıkmayı becerebilirseniz kendi fikirlerinizi orada yayınlayın. Buraya gelip günah çıkartmanıza müsade ediyorsam önce teşekkür edin 😉 Hayat şartları sizi bir B planına zorlamış ve bedel ödemekten çekindiğiniz için “en kolay iş” gözüyle baktığınız Network Marketingi tercih etmişsiniz. Kendinizi kandırmayı bırakın. Size zengin olmayı vaat etmişler ki itiraf ediyorsunuz zaten. Üzücü olan ne biliyor musunuz? Bu şekilde zamanınızı israf ederek kafanızdaki aile tablosunu hiç yaşamayacak olmanızdır. İnşallah daha sağlıklı işlerle hayallerinize ulaşırsınız.

 12. Birincisi herbalife değil çalıştığım firma. İkincisi benim işim zaten internet sitelerini üst sıralara taşımak, reklam ajansında SEO yapıyorum 🙂 Üçüncüsü müsade etmek derken ? Ya bu siteyi yorumlara kapatıp etkileşimi kesersin ya da senin deyiminle ‘müsade ediyorum’ demezsin. Evet size katılıyorum hayat şartları bizi bir şeyler yapmaya zorluyor. Nasıl ki sizi; bu siteyi yapıp, üst sıralara çıkartmaya çalışıp, insanların yaptıkları işi tam anlamıyla bilmeden sadece ön yargıyla yazılar yazmaya zorluyorsa. Ben yukarda bahsettim bu işin zorluklarından ve üstüne kitap bile yazılır. Kolay olarak görsem dediğin gibi kariyer yapıp en fazla 2-3 bin daha fazla alıp, x kişisini zengin etmeye çalışıp sesimi çıkarmadan yaşar giderdim. Bu en kolayı. Çünkü bunu milyonlarca insan yapıyorsa bu kolay olandır. Bir de madem çok kolay, gel bir yapmayı dene bakalım. Oturduğun yerden yazı yazmak kadar kolay değil. Gel yap, sonra kolay de başım üstüne. İnsanlar, bedel ödemek zor olduğu için en kolay yol olan taş atmayı tercih ediyorlar. Parayı çar çur etmeyin derken; 1500 tl verip, karşılığında altını çizerek söylüyorum değerinde bir ürün alıp hayallerine ulaşma ihtimali olan bir işi yapmayın, gidin büyük paralar yatırıp iş kurun ya da her şeyi kabullenip başkalarını zengin etmek için karıyer mi yapın diyorsun? Benim babam tekstil mühendisi. Dediğin gibi Almanya’da 2 üniversite bitirerek karıyer yaptı. Yaklaşık 2 ay önce arkasından iş çevrilerek kapının önüne kondu. Hem de hazırlıksız bir şekilde. Adam bunalıma girdi şimdi emek emek aldığı evini satıyor. Buysa istediğin o yol senin tercihin ben de ona saygı duyuyorum. Ama yukarda attığın başlığa bak ve utan bence. Gerçekten başarılı olursun ve olumlu ya da olumsuz yol gösterirsin amenna ama bir şeyleri başarmadan ona buna sallaman bence doğru değil. Şu an da birebir çalıştığım insan Türkiye’de bu işi en başarılı yapan insanlardan birisi. Bu adam lise mezunu ve bu işi yapmadan önce cüzzi bir maaşla çalışıyordu. Senin bu yazını okusaydı ve adam haklı bu işte bir iş var deseydi şu an da kardeşi güzel bir arabaya binmiyor olacaktı. Belki şu an evlendiği karısıyla evlenememiş olacaktı. Bizim gibi insanların hayatına dokunamamış olacaktı. Babasının borcunu ödeyememiş olacaktı. Hayatımda gördüğüm en iyi niyetli insanlardan birisi. Bana yardım etmek zorunda da değildi, ihtiyacı yok çünkü. Ama ben isyan ettim, aradım, konuştum ve belki de benim hayatıma da dokunacak. Peki senin gibi insanların yazısına inanan ve onun gibi olması muhtemel bir insan vazgeçerse çocuğunun cebine harçlığını sen mi vereceksin? Daha önce dediğim gibi herkesin potansiyeli farklı. İnsanların önünü tıkama. Amerikan başkanının teşekkür ettiği bir sektöre, dünyaya en genç milyoner sunan sektöre, iyi insan olmaya teşvik eden bir işe saldırmak bu kadar ucuz olmamalı. Yapamazsan kaybedeceğin hiçbir şey yok. Belki veridiğin zaman(zaman ve emek verip başarısız olan görmedim) ve 1500 tl para. Parayı da saymıyorum karşılığında değerinde bir ürün alıyosun. Ben çekingen bir yapıya sahibim ve toplum önünde konuşurken utanıyordum ama şimdi konuşa konuşa açılmaya başladım. Her şeyi geç sırf bunun için bile verilir bu para, aldığın kişisel gelişim eğitimlerini hiç saymıyorum. Hani kişisel gelişim kitabı okuruz ve onları uygularsak patron daha çok kazanır ya. Biz de tam tersi onları uygulayarak kendin için birşeyler yapabilirsin. Ve bizim işle alakası olmadan yazılan bu kitaplarda, hep sizin gibi yapamazsın, edemezsin diyen insanlar, aslında kendi korkularından böyle bir yola başvururlar der. Bizim çalışma sistemimizi gerçekten bilseniz, insanlarla konuşmalarımıza şahit olsanız çok utanırdınız bu attığınız başlıklardan. Bizim iş o kadar zor bir iş ki, yaşaman lazım. Neyse ikimizde birbirimizi tanımıyoruz ama 5 sene sonra hayatlarımızı yan yana koyup insanlara izletmeyi çok isterdim. Bana yapamazsın diyerek zaten baştan kaybediyosun site içeriğine baktığımda ama cidden çok isterdim. Ben senin tavsiye ettiğin şeyi zaten başarmış biri olarak bu işi de kesinlikle başaracağım. Sen çocuklarına bu yazıları gösterirken ben onları gerçekten yaşatacağım. Bu arada atışamaya döndü gibi oldu ama aptal bir insan değilim ve yaptığım işte zerre kadar kötülük olmadığı için dayanamıyorum.Emekleri hiçe saymanı kaldıramıyorum. Umarım senin yüzünden hayatı değişebilecek bir insan, bu yazıları okuyup vazgeçmemiştir. Saygılar

  1. Arkadaşım sırf bu yazının yorum panelini kapatmak veya hoşuma gitmeyen yorumları onaylamamak benim elimde olduğuna göre ve buna rağmen karşıt görüşlerin yorumlarına müsade ettiğime göre size işinizi savunma ve reklam etme fırsatı veriyorum demektir. İşiniz SEO olabilir. Dedim ya zaten: “becerebiliyorsanız kendinize iyi bir site edinin ve kendi görüşlerinizi manşet alanına taşıyın.” Benden istediğiniz nedir? Sizin ekmeğinize yağ sürmek mi? Kusura bakmayın, o kadar da değil…

   Toplantılardan ve o hitabet yeteneği gelişmiş liderlerinizden öyle etkilenmişsiniz ki ben size ne anlatsam bir anlamı yok. Ben bu makale sayesinde belki binlerce insanı kurtardığıma inanıyorum. Sizin inancınız aksi yönde ve bunu ifade ettiniz. Daha fazla konuşmaya gerek duymuyorum. Vebali benim boynuma kardeşim, ben insanları kurtarmaya devam edeceğim.

 13. Benim sizden ne beklentim olabilir allah için 🙂 Bizim işimizin reklamı bu şekilde olmuyor maalesef. Ben sitenize şans eseri denk geldim ve arkadaşları yanlış bilgilendirdiğinizii görünce bazı hataları düzeltmek için yazdım. Yazdıklarımız ortada. Hayatla ve bu işle alakalı birebir yaşanan doğruları söyledim, siz ise sitenizi üste taşıyın, bu işi yapmayın diyorsunuz. Neyse siz hayat kurtarmaya devam edin. Umarım daha fazla hayat kurtaramazsınız, yazık kurtardığınız hayatlara! Saygılar.

 14. http://www.networkmarketingokulu.com/video/dr-charles-king-roportaj.html direk bi video koyarak basladim bunun sebebi bence basarisi kanitlanmis bi firmaya bagli olmayan tarafsiz insanlarin dinlenmesi gerektigi. Harward da ders olarak okutulan bi sektorun tartismaya acik bi kismi yoktur bence. Suan network markenting e ticaret organisyon tarzi seylere karsi konusmak google i kapatin ansiklopedi neyinize yetmiyor demektir.ulkelerde ve ülkemiz de ofislerin kurduğu okullarda ders olarak verildiği ek kazanç getiren(calisirsan duzenli ve sabirli dogru yardim destekle) vergilerin odendigi avrupa ve ulke capinda onaylanmis urunlerin satıldığı bi durumumdan bahsedioz arkadaşlar. Bi bilet bedava olsun die turkcele yari fatura olsun die telekoma hediye ceki icin internet uzerinde alis veris sitelerine koşarken zaten herkes network marketing yapiyor.keske bunun farkina varilsa. 2015 yilinda artik tartisma konusu olamaz sadece reklam icin en sansasyonel konu oldugu icin sitelerse kullanılır. Yapamazsin dien hayalleri birak dienler hep olacak roma doneminde de vardi kolelik simdide var hep de olacak. Karar sizin arkadaslar. Ama bi bilene danisin derim. Mehmet bey dediklerinize katiliyor is hayatinizda basarilar dilerim.

 15. QUEST NET vesaire gibi piramit ağlarına katılmak ve buraya para yatırmak, kazanç almak olur mu? Piramide girenler mecburen oraya belli bir malzeme yatırmalıdırlar. Herkes kendinden sonra gerekli kadar kişiyi şebekeye getirebilirse, yani kendisinden sonraki “kanatları” kurarsa, ona belli bir para verirler. Böylece, herkes kendinden düşük mertebede duranların yatırımını benimsiyor. Piramidin üst katta olanlar iyi kazanç ederler. Ama ne zamansa piramit dağılır. Bu zaman piramidin alt katlarında olanlar hiç nesiz kalırlar, paraları batıyor. Böylece, binlerce insanın parası hesabına az sayıda kişi büyük miktarda gelir götürür. Bu, dolandırıcılık ve sıradan kanunlarla da birçok ülkede yasaklandı. Bu tür ağlara erişmek, onları teşvik etmek ve başkalarını bu ağlara çağırmak suçtur. Bu ağlardan kazanılan para da haramdır. İslam.az

 16. Yalanlarla dolu bir yolculuktur. Daha öncesinde bir arkadaş katılmış aralarına beni günde en az 20 sefer arıyordu açmadığımda ailemin numaralarından ulaşmaya çalışıyordu bu kadarda olmaz be kardeşim diyerek bir gün telefonu açtım zar zor ikna etti sadece gidip dinlemem için (hiç gitmek istemiyordum bir daha aramasın diye gittim ) herneyse gittiğimde dedim ki liderimiz diye tabir ettiği kişiye ben network marketingçilere saygı duymuyorum ve nefret ediyorum. Vay efendim siz bizi tanımıyorsunuz biz farklıyız yok siz diğer network’lerle kıyaslamayın bizleri onlar yüzünden yanlış tanınıyoruz vs vs.. şöyleyiz böyleyiz sunu yapmaya başladılar projeksiyonla kimse sesini çıkarmadan dinliyordu.. Bende aralara girerek soru sormaya başladım. Baktım komik bir hal alıyor benim için 🙂 çünkü ben sordukça liderleri sinirleniyor zorda kalıyor farklı cevaplar vererek geçiyordu konuyu uzun lafın kısası armut piş ağzıma düş olurmu yahu.. adam sana diyor ver parayı al malı sat altına adam bul buldukça kazan rütben artacak daha çok kazanıcaksın vs vs.
  Kendi görüşürüm : Kesinlikle network marketing’çileri sevmiyorum hatta nefret ediyorum! Modern dolandırma diye buna denir son olarak alttaki linke tıklarsanız devletimizde durumu anlamış ve karar çıkarmış buyrun :
  http://www.milliyet.com.tr/piramit-satis-yasak-duzce-yerelhaber-432341/

  1. senin bahsettiğin titan. NM o değil ki.. Sen bikere ne olduğunu bilmiyon. Klakmış burda sistemi kötülüyosun. orda 2 zibidi seni aramış kendini bilmez insanlar. sende yanlış öğrenmişsin. bildiğin ticaretttir Network Marketing. öle her önüne gelende yapamaz. Kapasite gerektirir. Herkes pazarlamacı olsaydı sıfırdan açılan dükkanlar neden kapansın ki.. dükkanın deposu vardır malı stoklar gelen müşteriye satar. Arada 50 tane aracı vardır mal sana gelene kadar bi ton üstüne para biner. sonra esnaf böle ağlar vay efendim bize bişe kalmıyor diye. Kim iş yapıyor piyasada çinden ürün getirenler değil mi? sen çinden getiren tedarikçiyi bulsan toptan alsan dükkanlara satsan güzel para kırarsın. ama esnaf öyle mi. esnaf tedarikçiyi bulana kadar bin dereden su getiriyor. kaandığınıda devlete vergi olarak ödüyor zaten. Burda network marketing anlayışınıçine benzetebilirsin. veya bir çinliye.. çinliden ben malı getirip elden satıyorum. üstüne de sadece fabrika karı biniyo ve bende kar edip kazanıyorum.

 17. O KADAR GÜZEL VE AKICI YAZIYORSUNUZ Kİ BEN ZEVKLE OKUYOR VE İSTİFADE EDİYORUM .BU MAKALE BANA TİTAN SAADET ZİNCİRİ DİYE BİR OLAY VARDI YILLAR ÖNCESİNDEN ONU HATIRLATTI .GERÇEKTEN UYARIC VE AYDINLATICI BİR YAZI .ÇOĞU KİMSENİN BU PİRANHALARIN AĞINA DÜŞTÜKLERİNİ VE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIKLRINI GÖRDÜM ….
  SİZİNKİ GİBİ NET BİR UYARICI YAZI YAZILDI MI BİLMİYORUM AMA TEBRİKLER …
  ALLAH SİZİ KORUSUN .
  BİR SUİKASTE KURBAN GİTMEYİN AMAN .BU YAZIYLA ADAMLARIN KOVANIN ÇOMAK SOKMUŞ OLDUNUZ …
  SELAM İLE .

  1. Biz insanlara doğru olanı anlatıyoruz.(anlatmaya çalışıyoruz) bunun için çok tehditler alsam da kimseye prim vermem. Hakkını hukukla arayana hukuksal; kanun tanımayana kanunsuz cevap verebiliriz çok şükür!

 18. Hızlı Adam belli ki seni NM sektöründe ürünsüz bir firma dolandırmış veya gerçekten kaliteli ürünlerle faaliyet gösteren bir firmada yanlış bir çalışma yapıp başarısızlığını sistemi suçlayarak kapatıyorsun. Dünya çapında kabul görmüş bir sistemi ve bu sistemle yarım asırdır müşterilerine kaliteli hizmet sunan, ve rızkını kazanan insanların bulunduğu firmaları suçlaman oldukça asılsız, çalışmadan para kazanmak oturduğun yerden yatlar, katlar vs.. vaat eden bir NM çalışanı zaten bu sistemde barınamaz. GERÇEK bir NM firmasının ürünleri piyasa ürünlerinden çok daha KALİTELİ ve uygun fiyatlıdır. Ekonomi ve İktisat derslerinde NM konusu anlatılır. Titan benzetmesi yapmaya da gerek yok Titan çok katlı kazıklama planıdır ve insan ticareti yapılır, NM tevsiye ticaret yani çok katlı pazarlama planıdır kaliteli ürünler insanlara ulaştırılır. Hatta bugün hattını kullandığın Turkcell, Avea ve Vodafone gibi firmalar tavsiye ticaretin alt yapısını kuruyorlar ve yavaş yavaş başladılar bile bununla ilgili reklamları var. Farklı firmalarda bu sistemde alt yapısını hazırlıyorlar. Esnek düşünmek lazım Kalıp yargılarla bir yere kadar. Bilal in yazısı da gayet açıklayıcı NM her yerde.

 19. 1. maddedeki alıntı metin samimi değil öyle bir eylemi akıllı bir insan yemez ama oldu ki yedi bu kişide bir şekilde ürünleri aldı sonradan vazgeçti, caydı vs. taahhütlerini yerine getiren bir firma ilk 14 günü şartsız koşulsuz olmak üzere 30 gün içerisinde ürünleri geri alıp para iadesini yapar, sözleşmede de bunlar belirtilir zaten. Gerçek bir NM firmasında gelir ürünün satışıyla elde edilir yani ürün satışı yapılacak ki para kazanılsın bu tür satışları yapmak içinde üstün bir satışcı olmanız gerekmiyor, zaten üstün bir satışcıysanız gayrimenkul sektöründe yüzbinlerce dolar para kazanıp milyon dolarlık transfer ücretleri alabilirsiniz.

  “Alt üye edinmemi istemeyecek misiniz? Alt üye edinmeden gerçekten iyi paralar kazanabilir miyim?”

  NM de Aktif ve Pasif olmak üzere temelde 2 tür çalışma yöntemi vardır, sonuç olarak ikisinde de ürün satışı yapılır ve emek sarf edilir.

  Aktif çalışan-Aktif müşteri= Aktif bir çalışan hiç üye edinmeden tavsiye ve referans yoluyla aktif müşterilerine satış yapıp çok iyi gelirlere ulaşabilir
  .
  Burada Marketing kısmı daha çok ön plana çıkıyor gibi gelebilir fakat Network her zaman yüzlerce adım önden gider, çünkü Network iletişim, bağ… gibi eylemler bütünüdür. Havva ve Adem’ den tutun bugün merhaba dediğimiz biriside, hergün gittiğimiz markette network’e dahildir bununla ilgili Networking adında kitaplar mevcut.

  Bunu ürünü olan herhangi bir firmada NM sistemi altında olmadan da yapabilir fakat; Ürün kalitesi, kâr marjı, yüksek satış fiyatları gibi temel unsurlarla karşılaşılacaktır

 20. Network marketing sisteminin 21.yy en iyi ticaret sistemi vs yalanlarına, insanların kolayca aldanmasını anlayamıyorum.Çevremde bu işi yapan farklı firmalarda çalısan birçok arkadasım var amyway forever organagold vs firması güçlü ürünü belli titan olmayan firmalarda çalısıp çok para kazanma ümidiyle buraya giren ve sonunda hayal kırıklığına uğrayan arkadaşlarım.Şimdi belki şu X kişisi şu kadar kazanıyor yalan mı söylüyor diyenler olacaktır.haklısınız evet kazanıyorlar bu sistemde ilk kimler girme imkanına sahipse hepsi kazanıyor uçuk rakamlarla hemde.Peki alttaki insan kazanabiliyor mu?? Tabi ki hayır sistem belli bir doygunlıga eriştiginde hiçbir zaman üstteki gibi kazanamayacaktır.Hepimizin zengin olma hayalleri var iyi yaşam standartlarına sahip olmak istediklerimizi rahatça almak… Ama bunun yolu diger bir insanın hayallerini çalmak da degildir.Sistemde ürün tanıtılıp titandan ayrı gösterilsede aslında bir nevi titan yapılıyor.İnsanların hayalleri umutları üzerinden oynarak zengin olunuyor.Onlara hediye çeklerinin fotograflarını gösterip onların duygularıyla dalga geçiyorlar aslında bu şekilde işin içine çekmek ne kadar ahlaki.Bu sistemde gercekten zengin olanlar ürün mü satarak zengin oldu?? öyle zannediyorsanız gercekten birer aptalsınız hepsinin önceliği altına insan kaydettirmek,ürün falan hikaye.
  Bazı insanlar yazmış bunlar ünlü okullarda dersi veriliyor diye,tabi ki verilecek her yeni legal sistem ders olarak verilip ögretilmesinde sakınca olan tarafı ne?
  Bir de donald Trump örnek gösteriyorlar adamın network şirketi yok adam inşaat yaparak para kazanıyor.Servetinin bir kısmınıda yanlış yatırımlarla kaybetti neden tekrar geri almak için network kurmuyor??

 21. Merhabalar bünyamin bey,
  Genelde yorum yazma gereği duymam. Ama sitenize ilk girdiğimde oluşturdugunuz sisteme hayran kaldım. Blog kurmak istiyorum ve bilgim yok. bu konudaki paylaşımlarınızın hiç bilmeyenlere bile çok güzel aktarılması harika bir şey. Bu konuda uzmanlığınız belli. İşi öğretebilmeniz kazanmayı hedeflemeniz de çok güzel. Ben istesemde bu konuda bilgili olmadığım için blog dan çok kazanamayacağımı ama sizin bilginiz ve tecrübelerinizle birçok başaramayan kişiden öne çıkıp başarabileceğiniz net bir şekilde ortada..
  bu yazıyı tesadüfen gördüm bazı noktalarına katılıyorum bazılarına ise anlam veremedim.
  çünkü network insanlarla ve onların yönetimlerinde olan bir iş. Bilen bilmeyen malesef ki işin içinde. Yanlış tavırlarla malesefte kirletilen bir sektör.
  Örnegin belirli bir süre sonunda çok para kazanırsın, ama çalışmana gerek kalmaz cümleleri, kendi altına üye yap öyle kazan cümleleri, üye yapıp ürün çektirene kadar ki ısrarlar sonra umursamamalar malesef ki yapılan ve yanlış durumlar.
  Başlık çok doru olmuşş. bir NM sektöründeyim. ilk yaptığım firmamda malesef bu asılsız vaatlere kandım. Ve çok pişmanım yanlış yapıp kopyaladım üstelik. Ama firma değildi suçlu bana bu şekilde asılsız vaatleri sunan kişilerdi.
  şimdi farklı bir firmadayım. Ve iyi rakamlar kazanıyorum. Ama şunu bilirim ki canım çok yandıgından asla yapamayacağım ya da gerçekleşmeyecek vaatlerde bulunmam. ve söylediklerinizin haklı tarafı ise gerçekten bu sektörde bu kadar kolay para kazanırsınız vaatlerine kimse inanmasın. Ben kazandım ama bedeller odedim dediğiniz gibi hiç tatil yapamadım uzun süre kazanmak için çalıştım. eğitim aldım. her sektörde bu olmalı.
  bence şirketlerden çok kişiler yargılanmalı.. Ve insanların hayalleri umutları ile oynanmamalı. hiç işi bilmeyen kısa yoldan zengin olursun sözlerine kanmamalı.
  sektöre girilecekse bile yüksek rakamlarla ürünler alınmamalı.
  ama bu sektöre bakış açınıza katılmıyorum. Bunu bu işi yaptığım için diye düşünebilirsiniz ama kesinlikle değil çünkü bu sektördeki kişiler şirketleri kendilerini o kadar adapte ediyorlar o adar benimsetiliyorlar ki sanki babalarının şirketi gibi korumalarını sağlıyorlar. Arastırma eksikliği ve körü körüne bağlanmaları hata yaptırıyor bu kişilere. Ben böyle değilim şirketmile alakalı MUhteşemde diyemem açıkcası. Ama para kazanmak için yaptığım bir iştir. başka bir işte calışsaydım da aynı görevleri gerçekleştirmek zorunda kalacaktım. Tek fark burdan daha fazla alıyorum.
  benim tavsiyem insanların bu yazdığınız vaatlere inanmamaları.. ve bu sektöre araştırıp girmeleri, kendilerini denemeleri çünkü zannedildiği kadar anlatılan kadar kolay bir iş olmadığını belirtmek isterim.

 22. Merhaba
  Her ne olursa olsun bu iş de çok da başarılı olsanız hiç bir güvenceniz yoktur.Bir bakmışsınız ki yıllarınızı verdiğiniz ekip kurduğunuz ve iyide para kazandığınız şirketten size abuk sabuk nedenlerden dolayı atmışlar buna da senin hatan demişler. Ekibinde emeğinde paranda onlara kalmış ve sana kalan boşa geçen zamanın olmuş. Hiç bir hakkın yok çünkü şirketle aranızda bir iş sözleşmesi yok belli bir seviyeye geldikten sonra şirket ne derse onu yapmak zorundasın yoksa sana güle güle, mahkemeyede veremezsin çünkü şirket istediği zaman seni fesh etme hakkına sahip. Benim nacizane fikrim bu bir iş değildir ve asla bu işe hayallerinizi zamanınızı ve hayatınızı dibine kadar sokmayın. Sevenler hobi olarak ek iş olarak yapabilir ama gerisi yalan. Hayatınızı mahvedersiniz

 23. Hızlı Adam;
  Bu sektörde helal bir şekilde ekmeğini kazanan ve bir çok kişiden dua alan binlerce insan var. Ve eğer söylendiği gibi siz de o önyargı girdabında (bizimde başlarda olduğumuz gibi) bogulanlardan biri iseniz ve bilgiler yerine sistemin ve kazanç planının ayrıntılarını öğrenmek yerine fikir yurutenlerdenseniz. İşte o zaman dikkat edin büyük vebal alıyorsunuz. Lütfen oturun ve bu işi bir üstad tan dinleyin. Böylece bu kadar insandan helallik dilemeye karar verebilirsiniz belki. Tabi ki doğru firmalarda çalışan doğru insanlardan bahsediyorum.

  1. Bazen makaleyi okumadan yorum yaptığınızı düşünüyorum. Acaba google’da “Network Marketing” yazıp, karşı görüşlü insanların yazılarına gelişi güzel yorum yapıyor veya hazır bir yorum kalıbını copy-paste ederek günah mı çıkartıyorsunuz?

   1. Ne tesadüf ben de sizin için aynı şeyi düşündüm şu an. Size çok açık ve net bir şey söylüyorum. Vebal alıyorsunuz. Bildiğinizi zannediyorsunuz ki bu çok tehlikeli bir şeydir. Oturun bu işi bir üstad tan dinleyin ve önce öğrenin. Network marketing nedir. Klasik ticaret nedir. Farkı nedir. gibi… bir çok insan tanıyorum başlarda ateş püsküren ve sonra bu işi anlayınca en iyi yapanlardan olan. Peki hiç düşündünüz mü ya siz de onlardansanız. Onlar anlayıp yapmasalar bile vebal almıyorlar çünkü kendilerine bir misyon edinmemişler network ticaretini kötülemeyi. Ama siz kitlelere ulaşabileceğiniz bir şekilde burada kendinizce mücadele veriyorsunuz. Bu yaptığınız 40 yıllık firmalara asla zarar vermiyor bunu bilin. Bu firmalar profesyonel bir şekilde işini yapmaya devam ediyor. Ama olan kime oluyor biliyor musunuz. Bir heyecanla internete girip ”’araştırma”’ yapan ve size denk gelen talihsizlere oluyor. Nasip diyelim. Ama şunu bilin bunu yaparak vebal alıyorsunuz.

    1. Bir de mağdurları dinlemek lazım. Bir heyecanla umut yolculuğuna çıkıp zamanından ve sermayesinden olan insanların vebalini düşünüyor musunuz? Ama sizin savunmanız hazır. Neymiş efendim “Bu işi herkes yapamaz, her sektörde başarılı-başarısız insanlar vardır. Artniyetli networkerlar sektörü çok kirletmişmiş, sizler farklıymışsınız vs vs.” Aslında size bu makalenin altında “günah çıkartma” izni verdiğim için bana teşekkür etmelisiniz.

     Size sadece şunu soruyorum: Sizler, alt üye arayışlarınızda mülakat yapıyor musunuz? Hiç sanmam. Ben hazırım, ben bu işi yapmak istiyorum diyen herkesi sisteme dahil ettiğinizden şüphem yok. Hatta bu işi yapamam diyenleri dahi motive ederek sisteme dahil etmeye çalışıyorsunuz. Sonuç? Potansiyeli olmayan insanlar da sizin süslü vaatlerinizle sisteme girip belli bir miktar para veya emek yatırımı yapmış oluyor. Hani sürekli geleneksel pazarlama firmalarıyla kıyaslıyorsunuz ya. Bu firmalar personel seçiminde yüzlerce başvuru arasından sadece birkaç kişiye iş veriyor. Yani filtreleme yapıyorlar. Peki ya Networkerlar? Filtreleme yapma lüksünüz yok çünkü yana döne alt üye arıyorsunuz. Üye olmak isteyen birini bulacaksınız da bir de burun kıvıracaksınız(!) Yapamazsınız. Çünkü o potansiyelde bir taleple karşı karşıya değilsiniz. Dolayısıyla siz birer insan avcısısınız. Ekonomik zorluk çeken insanları, ekonomik anlamda tatmin olamayan insanları veya girişimciliğin anlamını henüz çözememiş heyecanlı insanları avlamaya çalışıyorsunuz.

     Size acımaktan daha fazlasını yapamıyorum ama henüz bu bataklığa saplanmamış insanlar için yapabileceğim çok şey var. Yapmaya devam ediyorum…

    2. Anonim yukarıda iki yorumum var kazanç planlarının içindeki tuzaklardan da gerçekte nasıl ve kimlerin kazandığındanda.Bir bak istersen ayrıca o üstadların için bir de tel bıraktımki yiyen varsa gelsin canlı yayında sahtekar olduğunu ıspat edeyim

 24. Ben de yapılan yorumları okumadan Cevap verdiğinizi düşünüyorum. Vebal aliyosunuz. Oturup bilen bir insanla tartışın bu konuyu Lütfen. Ben tam 3 ay önyargı ve araştırma safhasından sonra harekete geçmiş ve 1000′ den fazla insanla görüşme yapmış ve bu esnada yine Sorgulamış bir insanım. Bu sistem insanın kendisini bulmasını sağlayan bir yolculuk. Bu sistem bizim okullardayapamadığımıZI yapan bir sistem. Yine soyluyorum vebal alIyosunuz. Yargılamayı bırakın lütfen ve anlamaya çalışın ne olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top