skip to Main Content

Network Marketing Yapanların Asılsız Vaatleri

Network Marketing (Ağ Pazarlama) Uzmanlarının En Çok Söylediği Yalanlar

Daha öncesinde Network Marketing İle Para Kazanmak Mümkün mü? başlıklı bir yazı paylaşmıştım. Yazımda network marketing nedir, nasıl işler ve kazanç tablosu hakkında bilgi vermiş; yöntemin istismara müsait bir kazanç yöntemi olduğunu vurgulamıştım. Evet, network marketing bir kazanç yöntemidir. Fakat ne kadar sağlıklı bir yöntemdir? Tartışalım:

1- Gözlemlenen En Başarılı Network Piranhaları Kendi Sistemlerinin Diğerlerinden Farklı Olduğunu İddia Eder.

network marketing piranhalarıKalıp olarak tüm network marketing sistemleri birbirinin aynısıdır. Fakat network marketing mağdurlarının tecrübelerini hızla paylaşmasından kaynaklı, toplum olarak bilinçlenme söz konusudur. Bu bilinçlenme ağın büyümesini baltalayan en önemli etkenlerden biridir. Dolayısıyla network marketing sistemine karşı bir takım önyargıların (NM uzmanlarına göre önyargı) kaldırılması icap eder.

Hemen yeni söylemler bulunur:

“Malesef ki ülkemizde bazı artniyetli insanlar network marketing sisteminin kötü lanse edilmesine sebep olmuştur. Endişelerini çok iyi anlıyorum ve haklısın. Ben de senin gibi düşünüyordum. Hatta network marketing işine ilk başladığımda çok yanlış bir firmayı tercih etmiştim. Neyse ki hatamdan dönme fırsatım oldu ve şuan bu firmada çalıyorum. Bizim firmamız çok farklı. Bizde satış yapmak zorunda değilsiniz. Satış yeteneğin olmak zorunda değil. Çok çalışmak zorunda değilsin, onu yapmak zorunda değilsin, bunu yapmak zorunda değilsin vs vs…”

Bu yöntem, etkili iletişimin temel kurallarından biri olan “empati” yöntemidir. “Seni anlıyorum” diye başlar fakat fikrini değiştirmeye çalışmakla devam eder. Empati yanlış bir tutum değildir. Lakin, empati konusundaki samimiyetleri gerçekten tartışılır. Tartışacağız hiç merak etmeyin 😉

Sürekli farklı olduklarını iddia eden networkçülere sormak gerekir: “Alt üye edinmemi istemeyecek misiniz? Alt üye edinmeden gerçekten iyi paralar kazanabilir miyim?” Bu soruya alacağınız yanıt onların sisteminin yada markasının diğer network marketing sistemlerinden hiçbir farkı olmadığını size gösterir. Zaten farkı olsa adı network marketing olmaz. Kısacası network marketing başlığıyla sunulan iş modelleri arasında fark aramanıza gerek yok. Hepsi birbirinin aynısıdır. Farklıyız söylemlerine itimat etmeyin.

2- Tipik Bir Network Piranhası Önce Prim Sistemini Kabullendirmeye Çalışır

saadet zinciriİşini güzel yapan bir network marketing uzmanı, kazanç tablosunun nasıl işlediğini anlatır. Network marketing pramitlerinde alt üye edindikçe artan bir kazanç rüyası söz konusudur. “Alt üye yap, alt üyenin satışlarından para kazan. Alt üyen kendisine alt üye yaparsa; o üyenin satışından da para kazan. Bu şekilde kısa sürede zengin olabilirsin” Şeklinde vaatler verilir.

Fakat geleneksel pazarlamada kazanç dağılımı alt üye şeklinde ilerlemez. “Daha fazla sorumluluk al daha fazla prim kazan” şeklinde işler. Daha fazla sorumluluk: daha çok insanı yönetmek, daha çok insanın davranışından sorumlu tutulmak anlamına gelir. Networkerlar sözde bunu yapar fakat uygulamada durum hiç de öyle değildir. Size bir üyelik satılır ve peşinden ek bir sorumluluk verilir: “Eğer üyeliğe verdiğin ücreti geri kazanıp kara geçeceksen, sen de alt üye kazandırmalısın. Aksi halde bireysel satışlarınla harcadığını geri kazanmak çok uzun zaman alacaktır” Fakat geleneksel pazarlamada mağaza satış danışmanına “bize yeni personel bulacaksın aksi halde sana çok az prim öderiz ya da maaşını vermeyiz. Çok kazanamazsın” denmez.

O yüzden: network marketing prim dağılım sistemi ile geleneksel pazarlamadaki prim dağılım sistemini ayıran o ince çizgiyi göz ardı etmemek gerekir. Biri köle ticaretine benzer diğeri ürün ticaretine.

3- Bedel Ödemeden Zengin Olmayı Vaat Ederler:

network marketingTicaret yapanların zengin olmasındaki en önemli etken sermayeleridir. Daha çok sermayesi olan ve işi doğru yapan insanlar düşük sermayeli insanlara göre daha fazla kazanır. Az önce bahsettiğim risk konusuyla paraleldir. Yüksek sermaye yatıran birisi kaybederse belki hayatının geri kalanını borç batağında sürdürecektir. Düşük sermaye ile ticarete atılan birisi ise kaybetmesi durumunda toparlaması daha kolaydır. Aksi durum kabul edilemez zaten. Trilyon yatırıp asgari ücret değerinde kar beklemek ile asgari ücret yatırıp trilyonlarca kar beklemek ne kadar sağlıklı olabilir? (İstisna durumlar muhakkak olur. Kaideyi bozmayacak şekilde)

Sermayesi olmayan insanlar profesyonel iş hayatında kariyer edinerek sermaye biriktirdiğinde ticarete atılabilir ve gerçekten zengin de olabilir. Fakat zenginlikten önce bir bedel söz konusudur. Eğer babanız yada atanız sizin yerinize bir bedel ödememişse ve siz zengin olmayı hayal ediyorsanız o bedeli sizin ödemeniz gerekir. Çalışarak, öğrenerek, bilgi veya para biriktirerek vs. Facebook’u icat edip zengin olmak da bir bedeldir. Çünkü bilgiye, girişkenliğe, fikir üretmeye dayalı bir terleme söz konusudur. Hosting nedir? domain nedir? Web sitesi nedir? gibi soruların yanıtını bilmeden bir facebook yaratıcısı olamazsınız.

Network Marketing piranhaları ise sizden 300-500 dolar ister ve az çalışıp çok kazanmayı vaat eder. Çünkü onların piramit sistemi vardır. Eğer ikna yeteneğiniz çok iyi değilse, satış kabiliyetiniz yoksa pek de sorun teşkil etmez. Yeter ki alt üye olun. Sizi geliştireceklerini vaat ederler. Sizi bir mülakata tabi tutmazlar. Oysa ki geleneksel pazarlama şirketleri satıcılarını ince eleyip sık dokur ve işi gerçekten yapabilecek insanları tercih ederler. Üstelik onlardan işe giriş için para istemezler. Alt üye asla istemezler. Yeni personel kazanımını şirketin insan kaynakları departmanı gerçekleştirir. Çünkü onlar mülakat teknikleri uzmanıdır ve doğru kişileri işe kabul etmekle sorumludur. Doğru bir firmada işe girebilmek bir bedel ister. Prezentabl olmanız, kendinizi geliştirmiş olmanız, iyi bir ifade yeteneğine sahip olmanız, bilgili olmanız vs beklenir. İnsanın kendini bu özelliklerle donatması bir bedeldir. Hayata karşı ödenmesi gereken bedel ödenmişse hayattan alınması gereken alınır. Daha fazla bedel ödeyen daha yüksek gelirlere sahip olabilir. Bu normaldir. Normal olmayan network marketingcilerin sizden bedel olarak sadece 300-500 dolar istemesidir. Başka hiçbir vasıf aranmaz. (farklı olduğunu iddia edenler de “inanırsan yaparsın” söyleminden öteye geçmezler) Zengin olmak için 300 dolarlık sermayenin yeterli bir bedel olduğunu düşünüyorsanız hemen network marketing işine başlayabilirsiniz.

4- Yılın Büyük Bir Kısmını Tatil Yaparak Geçirdiklerini ve Çok Az Çalıştıklarını Söylerler:

az çalışıp çok tatil yapmakBazen haklıdırlar. Eğer birçok insan mağdur edilip sisteme dahil edilmişse ve mağdurlar kendi yatırımlarını kurtarmak ya da hayallerine koşmak isterse alt üye kazanmak uğruna başka kişileri mağdur edebilir. Vasıflı vasıfsız herkesin dahil edilmeye çalışıldığı bu mağduriyet zincirinde grup lideri piranha artık çalışmak zorunda değildir. Alt üyeden kazan, alt üyenin alt üyelerinden kazan mantığı devam ettikçe ana piranha besleniyordur. Üretici veya sermaye sahibi olmadığı halde çalışmadan para kazanabilecek birine hizmet etmek ne kadar mantıklıdır? Zamanında çalışmış olması onun satılan üründe sermaye ortağı olduğunu göstermez. Firma batarsa kendisi hapse atılmaz ya da borçlu tutulmaz. Aylık kazancı dışında kaybedeceği hiçbir şey yoktur. Komik değil mi? Risk yok, sorumluluk yok, mal yok, sermaye yok, çalışmak yok ama sabit kazanç var. Halen daha mantıklı olduğunu iddia etmeleri dahi doğanın dengesine, insanın yaradılış fıtratına, dünyanın imtihan dünyası olduğu inancına (birçok dinde ortak) karşı bir düşüncedir. Nereden tutsanız elinizde kalır.

Yukarıdaki paragrafa karşılık bazı networkerların yorum yapacağını tahmin ediyorum. Daha öncesinde yaptılar biliyorum 🙂

“Bizim sistemimizde liderler yattığı yerden para kazanamaz. Alt üyelerini sürekli takip etmek ve geliştirmek zorundadırlar. Hatta bazı alt üyeler liderlerden fazla kazanır. Dolayısıyla pozisyon yükseldikçe daha çok çalışmak gerekir” şeklinde açıklamalar duyarsınız.

Peki pozisyon yükseldikçe daha çok çalışmak, daha çok insandan sorumlu olmak ve sürekli onları geliştirmek gerektiği halde yılın büyük bir kısmını tatil yaparak geçirmek ne demek oluyor? Bu ne yaman çelişkidir.

5- Kendi İşinin Patronu Olmayı Vaat Ederler.

kendi işinin patronu olmakEvet yine doğruyu söylüyorlar. Kendi başınıza salla baş takılma lüksünüz vardır. Patronluk kısmı işte sadece bu kadardır. Kimseden emir almak zorunda değilsiniz. Çok satmak zorunda değilsiniz. Çok çalışmak zorunda değilsiniz. Fakat bunların hiçbirini yapmazsanız para da kazanamazsınız. Bunu bir avantaj gibi sunmak bile trajik komediden ibarettir. Bu mantıkla düşünürsek herkes kendinin patronudur zaten. Patron olmayı başkası tarafından yönetilmemek ve kendi zamanını yönetmek olarak tanımlayan network piranhaları, disiplinsiz patronların fakir patronlar olacağından pek bahsetmezler. “Boş gezenin boş kalfası” söylemi de patronluk ifade eder. Böyle patronluk ne ifade eder onu tartışmak gerekir. Bedelsiz patronluk bundan ibarettir.

 

6 – Network Marketing İşi Yaparak Ev ve Araba Aldıklarını İddia Ederler:

lüks içinde yaşamakGünümüzde düşük gelirli insanların maddiyata dayalı en büyük hayalleri ev ve araba sahibi olmaktır. İnsanlar evsiz yaşayamaz. Dolayısıyla ev sahibi olamayanlar maaşlarından büyük bir fedakarlık ederek kira öderler. Her ay ödenen kira bedelinin ceplerinde kalması ise ekonomik özgürlükleri için çok önemli bir unsurdur. Dolayısıyla insanların maddiyata dayalı en büyük hayallerinden birinin ev olması gayet normaldir. Bunu tahmin/deneyim edinmek için zeki bir networkçü olmaya gerek yok!

Aynı şekilde araba lüks yaşamın bir parçasıdır. Toplu taşıma araçlarında ayakta seyahat etmek ve güzergaha mutabık kalmak ile kendi aracınızla özgürce ve konfor içinde seyahat etmek iki uç noktanın tablosudur. Bebeklikten beri oyuncak arabalarla büyümüş olmak da tutkunun bir parçasıdır. Bunun dışında gösterişi seven kişiler için de araç sahibi olmak inanılmaz bir hazdır.

Baktığımız zaman ev ve araba fiyatları dünyanın en pahalı harcamaları olarak değerlendirilebilir. İşte bu harcama özgürlüğünü vaat etmek insanı zaaf duyduğu kanaldan yakalamaktır. Networkçüler bunu çok iyi yapar. Her network piranhasının ya kendisi ya da lideri muhakkak yokluktan çıkmış ve sonrasında ev, araba sahibi olmuştur. Bu gibi başarı hikayelerini network marketingcilerden sürekli duyarsınız. Bu konuda dürüst olabilirler. Fakat mal varlığının nereden geldiği, nasıl elde edildiği konusu hep bir muammadır. Babadan mı kaldı, başka insanlar mağdur edilerek mi kazanıldı, çok mu çalışıldı yoksa yılın çoğu zaman dilimini tatil yaparken mi kazanıldı, legal miydi, illegal miydi, o varlıkta kaç kişinin göz yaşı vardı vs sorularını değerlendirmek gerekir. Keza networkçüler az çalışıp çok kazandıklarını iddia ettikçe bu sorular tekrar tekrar düşünülmelidir.

7- 21. Yüzyılın Ticaret Modeli Olduğunu Söylerler

network marketingBu durumda gelecekte herkes dükkanları kapatıp birbirine tavsiye yöntemi ile para kazanacak gibi görünüyor. Sözde Avrupa’nın gözde eyaletlerindeki okullarda, network marketing ders konusudur. Çok önemlidir. Geleceğin iş modelidir. Bazen emeklilik sistemine benzetilir. Bir süre çalışır sonra çalışmadan para kazanırsın. Halbu ki emeklilik sisteminde her ay maaşından sigorta bedeli kesilir ve bir kısmı emeklilere verilir. Siz emekli olduğunuzda ise çalışanların ödediği sigorta primleri sayesinde maaş alırsınız. Network marketing sisteminde her ay bedel ödeme söz konusu değildir. Gerçi network marketing sisteminde hep bir kolaycılık, kolay yoldan para kazanma söz konusu olduğu için bu maddeyi çok da tartışmaya gerek yoktur. Herşey ortada zaten.

 

8- Network Marketingciler 21. Yüzyılın İletişim Aracını İyi Kullanırlar.

internetİş modelleri çağımızın mantıklı ve bilinçli insanlarına hitap etmese de kullandıkları iletişim araçları çağımızın zeki insanları tarafından geliştirilmiş araçlardır. İnternet. İnsanlar merak ettiği her şeyi internetten araştırabiliyor. Hal böyleyken network marketing piranhaları internetteki tüm olumsuz eleştirilere cevap yetiştirmek zorunda kalıyor. Bunu yaparken de birçoğu iletişim bilgilerini paylaşıyor. Günah çıkartırken alt üye toplama çalışmaları da hızla devam ediyor. Eğer o piranhalardan biri sizseniz yorumlarınızı eksik etmeyin. Seviyeyi düşürmedikçe tüm yorumları onaylayıp yayınlayacağım. Yok ben etik networkçüyüm diyorsanız “piranha” söylemini üzerinize alınmayın lütfen.

Yine sonlandırmak istemediğim makalelerimden birini okudunuz. Sabrınız için teşekkür ederim.

Özetlemek gerekirse:

1- Çok kazançlı bir prim tablosundan söz edilir
2- Diğerlerinden farklı olduklarını iddia ederler
3- Bedeli ödenmemiş zenginliğin hayalini kurdurturlar
4- Dünyayı gezdiklerini ve sürekli tatil yaptıklarını iddia ederler
5- Kendi işinizin patronu olmayı vaat ederler
6- Yüksek gelirle elde edilebilecek mal varlıklarının hayalini kurgularlar. Ev, araba, yat, kat vs.
7- 21. Yüzyılın ticaret modeli olduğunu vurgulayarak hipnotik bir kelime olan “YENİ” kavramı üzerinden yürürler.
8- İnternette günah çıkartmayı çok severler ve bunu yaparken üye kazanımı için iletişim bilgisi vermekten hiç geri kalmazlar

Piranhalara yem olmamanız dileğiyle… İyi Bloglar

Bünyamin Kapıcıoğlu | HızlıAdam | İş Dünyasında Rekabet Hız İster

101 Yorum
 1. Network işini hangi firma ile kimlerle yaptınız

  Eğer doğru kişilerle mi çalışıyorsunuz
  Size başınıza gelecekleri anlattılar mı
  ilk ay altıncı ay bir sene
  ahlaktan bahsettiler mi kimseyi kandırmayacaksınız dediler mi
  Ah vefayı unutmayacaksınız dediler mi
  bu işte atı ay çalıştın para kazanmıyorsan bırak dediler mi
  Doğru kişi ile doru firma bir araya gelirse networkten para kazanılır
  vesselam

 2. Merhabalar,
  Bir networker bana sunu izah edebilir mi?
  Ben bu gun sisteme katildim diyelim. 200 tl degerindeki bir urunu 2000 tl ye aldim. Benim bu urunu alis sebebim sisteme dahil olup para kazanmak, yoksa satin aldigim urunle bir ilgim yok. Bunu da acik acik beni bu sisteme dahil etmek isteyen arkadasima acik acik soyledim. Satisi bana yine de yapti. Cok ahlakli(!) bu ticaret bu sekilde baslamis oldu. Ben altimda 6 kisiden olusan bir ekip (piramit) olusturdum. 2 kisi benim direkt altimda, 2 ser kisi de o benim direkt altimdaki kisilerin altinda. Ben parami cikartmis oldum. Hayattan memnunum. Bu benim icin NM’ing dogru bir secim oldugunu ispatladi. Fakat, altimdakiler para kaybettiler ve ben onlarin hakkini yemis oldum. 1 kazanan var, 6 kaybeden. Bu mu ahlak?
  Ama onlar da calisacaklar onlar da para kazanacaklar diyecek bir NM’cu. Altimdaki 2 kisi de parasini cikartmis olsun, ve hatta ben para kazanmaya baslamis olayim. Sonuc: 1 kazanan, 2 parasini cikaran, 12 tane kaybeden. Bu mu ahlak!!! E diceksiniz ki onlar da calissin onlar da kazansin… Ya 3uncu asamayi da yazicam da gerek yok salak olmayan anlar iste. 100 kisinin kazanmasi icin kac kisinin kaybedecegini bana bir networkcu hesaplasin. Bir yerde sistem tikanacak,
  Turkiyenin secmen sayisi belli. Kaybedenler de calissin diyemeyeceksiniz artik, cunku ulasilabilecek en son basamakta hizliadamin bile sistemin icine girdigini varsaydim kac kisi kaybetti kac kisi kazandi. Bana verilen sozler gerceklesti, araba aldim, ev aldim cok kazandim. Peki kac kisi kaybetti. Benim icin benim ne kadar kazanacagimdan cok, benim kazanmam icin toplamda kac kisinin parasini yitirmis oldugu onemlidir. Onlar da urun almis oldu kimsenin hakki yenmedi diyemez kimse, cunku o urun 2000tl etmez 200tl eder. Kaziklama durumu var yani. Bu resmen ahlaksizliktir, dolandiriciliktir. Aksini ispat etmek isteyen networkcu laga luga yapmasin, hesap yapsin, kazananlarin oldugunu degil 10000lere kaybedenlerin olmadigini ispat etsin. Guya para lazandim ya, e neoldu. Bana bu para haram oldu, aldigim ev haram, surdugum araba haram…

 3. Aşağı yukarı bütün yorumları okudum burda sürekli bahsi geçen Bi sermaye lafı var sizden kim ne için sermaye istedi bilemiyorum ama buradaki bir çok arkadaş ile aynı fikirdeyim ya işi yapamamanızdan kaynaklı Bi sıkıntınız var ya da gerçekten dolandırıcılar ile çalıştınız örneğin ben bu işe girerken Bi sermaye koymadım ortaya liderim ihtiyacın olan herhangi bişeyi al dedi bende öyle yaptım evde kullanmak zorunda olduğum şeyleri aldım şampuan diş macunu vs gibi bu şekilde başladım nasılsa marketten alacaktım dedim markette kara Kaş’ıma kara gözüme vermeyecek sonuçta hayırlısı dedik başladık çevremize aynı şekilde yapmalarını tavsiye ettik örnek veriyorum birinin cildinde sıkıntısı vardı diğeri çocuğu için güvenilir şampuan istiyordu vs gel dedim ben satarsam karımı koyarım kendin üye ol indirimli al öylede oldu benim üye yapıp aylarca katalog yüzü açmayan sadece ihtiyacı olduğunda kullanan üyelerim de var kimse neden bişey satmadın demez ne şirket ne ben onun yanında bunu iş olarak görüp çalışanlarda var gecesini gündüzüne katıp çalışanlar kimsenin emeğini sorgulamayın bu iş emek gerektirir sermaye değil kimse size bişeyi zorunlu kılmaz ihtiyaçlarını alırsın ki başka yerden aldığında da para ödemek zorundasın paranızı sömürür vs siz nerelere üye oldunuz kim sizden ne parası aldı merak ediyorum ama her Network firması aynı değildir işi dolandırıcılık gibi göstermeyin lütfen şirket batarsa ne olacak batarsa batar hayatımı Oray’a bağlı yaşamıyorum Bi yere para da yatırmadım Bi öğretmenin bile garantisi yokken hayatta hiçbirşey garanti değildir

  1. Öncelikle “Network” bir firma ismi değildir. Önce kimlerle çalıştığınızı öğrenin sonra da bu makaleyi baştan okuyun. Halen daha sizi kimler kandırmış diyorsunuz. Asıl sizi kimler kandırdı? Kendi ihtiyaçlarınızı network marketing sektöründeki x markadan aldınızda hayatınızda ne değişti? Zengin oldunuz mu? Çok ciddi paralar kazandınız mı? Cevabı ben biliyorum, siz kendinize dürüst olun.

   Kendinize dürüst olmayı başarabilirseniz şunu da sorun: peki beni bu sistemle ilk tanıştıran kişi neler vaat etmişti? Ne oldu bu vaatler? Size sorsak yine hatayı kendinizde ararsınız. Yok liderim Ahmet çok para kazanıyor da, yok ben fazla ilgilenmediğim için kazanamıyorum da… bla bla bla… İnanın size laf yetiştirmekten yoruldum. Benim amacım kör olanı tedavi etmek değil. Sizin için yazmadım bu makaleyi. Amacım: sağlıklı gözlerin kör edilmesini engellemek. Size göre bir şeyler yok bu sayfada. Anlatabiliyor muyum?

   1. bişey daha bu işte bana vesile olan kişi hiçbişey vaat etmedi bana işi anlattı sadece vaatlere sadece aptallar inanır diğerleri araştırır. işte senin sorunun bu herkesi kendin ve etrafına topladığın müritlerin kadar sığ sanıyorsun. biz araştırırız sorgularız daha önce de söylediğim gibi ya nasip deriz çalışırız olursa olur olmazsa zaten kaybettiğim bişey yoktur yani üzülecek bişeyim yoktur. olursa ki çok şükür oluyo senin gibilere rağmen hemde kazancımızı gönül rahatlığı ile harcarız. bu iş bu kadar basit. bu iş sabır ve emek işidir zaten sana 2 ayda milyarder olursun gibi saçma sapan vaatlerde bulunan biri varsa arkana bile bakma kaç ama ne beni nede beni bu işe dahil eden böyle vaatlerde bulunmuyoruz. bunu da bil

   2. Hayatımda okuduğum en saçma en boş yazı bu sektör bir meslektir arkadaşlar ve bu meslekten para kazanan ve kazanacak olan insanlar var ve yanlış bir yönlendirmeyle hak yiyorsunuz. Ben paramı kazanıyorum sizin hayatınız boyunca tadamayacağınız duyguları tadiyorum. Modern köleliğin kurbanisiniz net. Ağ pazarlama yöntemiyle Ponzi (Saadet zinciri) olayını birbirine karıştırmışsınız. Birisi ticarettir diğeri dolandırıcılık aklı başında olan neyi seçeceğini bilir network marketing de kazanç planından daha çok ürün ve ürünlerin sürekliliği önemlidir bu yazıyı yazan arkadaş sizin hakkınıza giriyor arkadaşlar belliki kendini çok zeki sanmış enerji vampiri diyoruz biz bunlara 😀 Size tavsiyem hangi firmaya girdiğinize dikkat edin sadece ürünler çok önemli ve sadece üstünüze düşeni yapın bu bir meslek enerji vampirlerini görmezden gelin bunlardan çok var ve emin olun hayatında 1 adım ileriye gidememiş ve gidemeyecek kişiler bunlar 😊 Kendi aklınız var fikriniz var gidin araştırın kayda değer yerlerlerden kaynaklardan araştırın bu arkadaş gibi kendini zeki sanan kişilerin 3 satırlık yazılarından değil bilimsel makalelerden araştırın. Milletin mesleğine ekmeğine taş sürmeyi umarım bırakırsın kardeşim.

    1. Yıl olmuş 2023 sizden halen daha var mı yahu 🙂 “hayatında 1 adım ileriye gidememiş ve gidemeyecek kişiler bunlar” derken, google’a bir sorsaydın keşke ufaklık.

 4. baş edemediğin her insanla yoruldum deyip kestirip atamazsın x firmadan aldın zengin mi oldun sen y firmadan alınca ne oldu ben sağlıklı ürün kullandığımı biliyorum en azından ispatım var ayrıca emekse burada da emek var onları paketleyen dolduran bize ulaşmasını sağlayan insanlar var. o firmadan aldın da zengin mi oldun ne saçma bi düşünce paranızı alırlar sizi dolandırırlardan şimdi aldın da ne oldu hani beni dolandırırlardı ordan bişey çıkmadı bari burdan yırtayım çabası bu iş için sermayeye ihtiyacın olmadığını anlatıyorum yani paranızı alırlar sizi dolandırırlar savsatası tamamen senin uydurman ayrıca ben network firma ismidir demedim bir firma ismi geçirmemek için network tanımını kullandım. bak bu konu ile alakalı muhtemelen hiçbir bilgin yok aklına geleni söylüyor siteni hareketlendirmeye çalışıyorsun bu işle ilgili ne sıkıntın var bilmiyorum ama söylediklerinin hepsi saçma sapan mesnetsiz ifadeler.. seninle burda saatlerce sistemi tartışabilirim ama sen anlarmısın onu bilmem. sen kendi küçücük dünyanda bunları yazarak kendini mutlu et ulaşamadığın her ciğere mundar diyerek etrafına yine senin tarzında insanlar topla bizde kendi işimizi yapalım ama senden ricam bu işe emek harcayan insanlara en azından saçma sapan yakıştırmalarda bulunma. iyi günler

  1. Size ayırdığım süreyi ben zaman israfı olarak gördüğüm için “baş edememek” şeklinde yorumlamanızı da normal karşılıyorum. Bu yazıyı, Network Marketing fanatiklerini ikna etmek üzere yazmadım. Henüz sisteme girmemiş, çeşitli vaatlerle ikna edilmeye çalışılan insanlar için yazdım. O yüzden siz burada günah çıkartmaya devam edin ama sakın sizi muhatap aldığımı düşünmeyin. Kendini tekrar eden taraflı yorumlarınıza hem makalemde, hem de yorumlarda defalarca cevap verdim. Benim zamanın sizin ki kadar değersiz değil. İyi günler

   1. benim yaptığım açıklamalara karşı senin verdiğin cevabı gören aklı başında herkes zaten duruma vakıf olur o kadar şey anlatıyorum kullandığın cümleler hep aynı günah çıkarma ben biliyorum sonrada kendini tekrar eden taraflı yorum yapan ben oluyorum :)) bişey bildiğin yok senin kendini değerli zannediyorsun o kadar başta sana cevap yazarak hata ettiğimi düşünmüştüm ama gerçek amacın ve bilgisizliğin ortaya çıktı en azından amacın siteyi hareketlendirmek e burdan para kazandığın göz önüne alınırsa sende haklısın aslında senin işin de de griler biziz dimi :)) hadi şimdi aynen devam et.. grilerin üzerinden para kazan benden bu kadar….

    1. Yahu seviyenize inmek istemiyorum ama zorluyorsunuz. Öncelikle mahalle karısı tarzında bir ağız dalaşı peşinde olduğunuz belli ve üslubunuz o şekilde. İkincisi, mail adresinizi ziyaretçilerim göremese de ben görüyorum ve iş dünyası adına ciddiye alınmaması gereken biri olduğunuzu düşünüyorum. Üçüncüsü, network marketing ile ilgili diğer yazımda 300’den fazla yorum var. Bu yazıya da 50’den fazla yorum yapılmış. Savunduğunuz fikirler orjinal değil. Üstelik size ait bile değil. Liderlerinizin ağzından hafızanıza alabildiklerinizi yarım yamalak burada yazmaya çalışıyorsunuz ki ben çok daha profesyonel sunumlar da dinledim. Şimdi kendinizi benim yerime koyun ve düşünün: Liderlerinize mi laf yetiştirelim, liderlerin ağzından konuşan sizlere mi laf yetiştirelim? Aklı başında insanlar okuyup kararını veriyor zaten. Sizin gibiler ise maalesef kararını verdikten sonra yazıyı okuduğu için kabullenemiyor. Bunun psikoloji biliminde yeri var zaten. Bir işe kalkıştığınızda artık yanlış olduğunu fark etseniz bile savunucusu oluyorsunuz. Aksi halde kendinizi aptal gibi hissedebilirsiniz. “Ben bu kadar ucuz hatayı nasıl yaptım?” demekten korkuyorsunuz. Savunun bakalım. Belki yıllar sonra erdemlilik gösterir ve bu yazıya dönerek “siz haklıydınız” dersiniz.

     Liderlerinize selam söyleyin. Daha orjinal savunmalar bulabilirlerse onları tartışalım. Siz çok geride kalmışsınız.

 5. Öncelikle okurken inanılmaz haz duyduğum ve ilham aldığım bir yazarsınız lakin NM üzerine bu kadar laf atıp sitenin altında bir NM reklamı görmek pek hoş olmadı sanki??
  Son olarak da her sektörde iyi ürün ve kötü ürün vardır, sizin bu konuda sadece kötü ürünleri baz alarak yazmanızda biraz üzdü.

  1. Merhaba Mert bey,

   Bu siteye NM ile ilgili reklam alınmamıştır. Yazı sonunda Adsense reklamı var konuyla alakalı otomatik reklamlar geliyor. NM reklamlarını engellemeye çalışsam da filtreden kaçanlar olabiliyor. Yani görmüş olduğunuz reklam google tarafından otomatik yerleştirilen, hedeflemeli reklamdır. Her girişinizde farklı reklamla karşılaşabilirsiniz.

 6. Hocam anlatimlariniza gerçekten hayran kaldım. Bende bir çok firmanın sunumlarina katıldım. Sizin de bahsettiğiniz gibi bu sunumlara katılırken bazı şeylerin farkindaysaniz sunumcunun anlatımları ve ikna çabaları komik bir hal alıyor. Maalesef ama maalesef insanlara hayal satılıyor. Size bir sorum olacak; siz de yorumunuzun birinde network marketingde temiz olan firma olarak AVON dan bahsetmissiniz. Yine sizin dediginiz gibi o bilinç altına sokulan ısmarlama hayallerin, ev, araba gibi tek düze hedeflerin gerçekleşmesi çok çok çok zor. Sadece cep harçlığı çıkartılır hatta cep harçlığı çıkartmak bile iyi bir çaba istiyor. Peki hal boyle olunca, ısmarlama hayaller dikte edilmediği sürece, tüm gerçekleri açıkça soylendigi surece yaptığınız tüm bu haklı eleştirileriniz temiz firma diye hitap ettiğiniz AVON firması için de geçerli midir? Ben avon üyesi değilim, network marketing de yapmıyorum. Sadece tüm bu elestirilerinizi network marketing adı altında insanları dolandiran şirketlere ve insanlara hayal satan acizlere mi yapıyorsunuz yoksa temiz diye hitap ettiginiz ve cep harçlığı kazanmanın bile zor oldugunu bildiğiniz sirketlere mi yapıyorsunuz onu merak ediyorum. Elbette bu soruyu sorarken şirket temiz olsa bile insanlara hayal satmaya çalışan temsilcilerin olabileceginin farkındayım. Dusunce yapinizdan ve fikirlerinizden faydalanmak için yanıtınızı bekliyorum.

  1. Merhaba Umut bey,

   Bu yazıda amacım sadece NETWORK MARKETING sektörünün istismara müsait ve uygulamada gerçekten çuvallamış bir sektör olduğunu anlatabilmekti. A firma veya B firma kesinlikle konumuz değil ancak AVON’dan bahsetme sebebimi de açıklayayım: Hepimizin etrafında AVON temsilcileri vardır ve para kazandıklarını görürüz. Bu insanların para kazanamadığını iddia etmiyorum ama sisteme dahil edilirken kendilerine satılan vaatlerin gerçekleşemeyeceğini (gerçekleşmesinin çok zor olduğunu) anlatmaya çalışıyorum. Neden AVON örneği? Marka bilinirliği yüksek olduğu için. Örneğimizde Oriflame ‘da olabilirdi. X,Y,Z de olabilirdi

 7. Öncelikle herkeze samimi ve bildiğini yazdığı için teşekkür ederim. NM. Asıl amacı klasik ticaretteki üretilen ürünün satılıp satılmayacağı veya depoda ne kadar durup durmayacağından ziyade. İstek talep üzerine üretilip direk alıcıya ulaşmasını sağlayan ve aradaki bir çok şahısı kaldırıp uygun fiyatlarla müşterisine ulaşmayı hedefleyen bir projedir. Aslında düşünüldüğünde rüya gibi birşey 🙂 Böyle bir proje üzerinden insanları kandırmak çok kolaydır. Çünkü insanımız aç ve parasız. Kim istemez evi olsun arabası olsun yoksul insanlarca yardım etsin. Bu iyi niyetli ve asrın projesi olarak gördüğüm NM ‘ İ kötü niyetli olarak kullanmak isteyecek insanların zaafından yararlanarak zengin olmayı hedefleyen insanların olması da çok şaşırtıcı deil bence. Ama bu demek deildir ki bu işin hepsi böyle. İyi bir networker olmak için bu işten iyi paralar kazanmak için bir çok özelliğe ihtiyacın vardır. Çalıştığın firma çok önemlidir. En önemlisi kariyerden düşmek olmamalıdır. Mağdurların hepsi çalışır çalışır çalışır cebine üç beş girer tepedeki karısıyla tatil yapar bir bakmışsın o çalıştığında gitmiş kariyerden de düşmüşsün ekibin üsttekine kalmış. 1. Çalıştığın firmayı iyi seçeceksin araştıracaksın gerekirse genel merkezine gideceksin. Dünya çapındaysa yurt dışında tanıdığın varsa onlara soracaksın. Sistemini iyice anladığında güven verdiğini hissettiğin an da bile hemen atlamıyacaksın . 2. Sektörü her neyse ilk önce ürününü kullanacaksın. Ürünü kullandın ürün kendini hissettirdi gerçekten kndinde ciddi manada bir değişiklik gördün hatta vaaay be dedin . Kendin onayı verdikten sonra. 3. Network nedir? Ne yapılır ? Eğitim alıcaksın. İlk 2 maddemde anlattıklarımı yapıp yaşamışsan zaaten çalışacağın aday firmanın eğitimleri olur . Bu eğitimlerde Network ticaret sistemi anlatılır. Ürünler Hakkı’nda geniş ve yeterli bir bilgi sahibi olana kadar eğitimler alırsın yurt içi ve daha sonradan yurt dışı. Yani bunları yapmaya başladığın zaman aslında networkün kendini geliştirme işi olduğu senin kendinin Nasıl bir vizyon sahibi olduğunla alakalıdır. Eğitim sonrasında kendi konuşmanın bile değiştiğini farkedersin. Bunlar tamamlandığında sisteme bayi olarak giriş yaparsın. Kesinlikle ve kesinlikle şunu belirtmek isterim ki bu işte başarılı olanlar %5 bilemedin %10 dur. Neden ? Sayın blogger da bahsetmiş . Firmalar şunu der . Hiçbir vasıfa sahip olmana gerek yok ev hanımlarıda yapıyor çok zengin olacaksın. Ben bunu söyleyen insanlara acıyorum . Aldıkları vebalin eğer Allah korkuları varsa tabi öbür dünyada işleri çok zor . Sözlerimi iyi bir networker olmak istiyorsanız ve bu işten çok para deil para kazanmak istiyorsanız öncelikle çok çalışmalısınız . Çok sabırlı olmalısınız. İNANMALISINIZ. Vizyon sahibi olmalısınız. Güvenilir olmalısınız. Eğitime kesinlikle açık olmalısınız ve her gün kndinizi geliştirmelisiniz diip noktalıyorum. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim . Herkese sağlıklı ve başarı dolu hayat diliyorum..

 8. Bu arada şunu da belirtmek isterim.. Haklı olduğunuz yönlerde var. Korumak istediğiniz kitlenin farkındayım bu çok güzel birşey ve hatta yazmaya devam edin başarılarınızın devamını diliyorum.. Lakin ! Kendimce iyi bir networker olduğuma inandığım şahsım adına şunu belirtmek isterim ki kaş yapayım derken göz çıkartmayın lütfen bu nacizane bir ricamdır sizdeN. Bugün Dünyada her işte . İşi bırak dostluklarda hatta ve hatta eş dost arasında iyi kötü vardır. Kısa örnek. 2 kişi evlenir ve boşanır. Boşandıkları Zaman demelimidirki gördüğü her insana evlenmeyin çok kötü bir şey. Bu yanlıştır. Olayın derinine inip aslında seçmiş olduğu bayan hayatının kadını deildir veya erkek bayanın isteğini karşılayamamıştır gibi gibi. Yaşanılan olumsuzlukları insanlara aktarmanız bence çok güzel bir şey tekrar tebrik ediyorum sizi. Lütfen bu konuyu daha detaylı ele alın. Mümkünse genelleme yapmadan direk ticaret sistemini kötüleyip bu işten ekmek yemek isteyenlerin önünü kesmeyin. Dediğim gibi dünyadaki her işte iyi kötü vardır. Dünyanın hayatın kanunu budur dimi (MELEK-ŞEYTAN) burdan Network ticaret sistemini denemek isteyen arkadaşlara sesleniyorum. Dünyada şuan 25.000 tane Network firması var. Bunlardan her hangi birini seçmeden önce lütfen detaylı bir araştırma yapın. İnternet üzerinden sakın araştırmayın çünkü şirketler birbirini kötülemek için fake hesaplardan birbirlerini kötülüyorlar. Boş bilgi olur sizin için. Sürekli sorular sorun. Gerekirse genel merkezine gidin gözünüzle görün. Sertifikalarını inceleyin. Ve firmayı seçtiğinizde yine hemen atlamayın ilk önce ürününü kullanın. Gözle görülür veya gerçekten hissedilir birşey ise. Eğitimlerine katılın ve kndinizi geliştirin. Eğitime açık olun ve seçtiğiniz bu firmanın sistemini iyice anlayana kadar kimseyle konuşup boş yapmayın. Kısa tavsiyelerim bunlar. Şunuda söylemek istiyorum. Seçeceğiniz firmada şuna dikkat edin. 1 kota zorunluluğu varmı ? Varsa direk eleyin. 2. Kariyerden düşmek var mı ? Varsa eleyin. 3. Yıllık yenileme ücreti var mı ? Varsa eleyin. Sağlıklı ve başarı dolu bir hayat diliyorum herkeze..

 9. merhaba
  tesadufen okudum yazınızı.bir ticari taksi soforuyum.lakin konu hakkında tum yorumları okudum ve sizin adıniza istemeden kufur etme isteğı duydum o derece yani.allah sabır versin.doğru soyleyeni dokuz koyden kovarlarmis.okudukça gereksiz insanların verdiğı zaman kayiplarinin aci oldugunu tekrar tekrar gordum.kulakları çınlasın şinasi abim vardir cok sevdiğim bir sahsiyet hep derdiki sinirlenince kibarlik en buyuk kufurdur.sizdede bunu gordum.

 10. Mrb ben şuan daha önce hiç networking yapmamış ve araştırma sayfasında yazınız denk gelip ve sizinde dahil yazılan yorumları okumuş biri olarak herkesin çeşitli kanıtlar örnekler verip sizin dusincesini curuterek bu işin istenirse ve Sizin dediğiniz gibi kolay olmadan istenir emek harcanırca bişeyler yapılabileceğini söylerken sizin savunmanizda sürekli aynı şeylerden bahsedip onların sunduklarını curutemeğinizi gördüm. Şuan için olaya tam vakıf olmadan sadece bunudiyebiliyorum ama ilerde size daha neler söylerim bilemiyrm. Gerçi farketmez sürekli gelen iddiaları sürekli ayni seyleri söyleyerek insanlari andinlatamassiniz bence biraz dah bu konudaki düşüncelerini ispat edici bilgiler edinin saygılar

  1. Gonca hanım, ben NM şirketlerine savaş açmadım. Dolayısıyla onların gönüllü avukatlarına da laf yetiştirmek zorunda değilim. Benim vaktim biraz daha değerli olabilir. Siz yazıdan ne anladınız ve ne yapmak istersiniz bilemem. Tercih sizin. Sizi de ikna etmekle uğraşmayacağım. Kusura bakmayın, sıkıldım biat ehli insanlardan. İyi günler

 11. Network marketing konusunda bir tartışma ortamı yaratıp blogun için ilgi toplamışsın.Çok akıllıca tebrik ederim.

  1. “Network marketing yapanların asılsız vaatleri hakkında insanları bilgilendirmek istedim, tartışma konusuna dönüştü” desek daha doğru olur 😉

 12. Sorun iş sisteminde değil. Sorun insanda. Eğitimsiz, aç gözlü, çakallık peşinde olan insanların sergilemiş olduğu davranışlar ve yol açtığı mağduriyetler iş sisteminin, bu sistemi başarı ile uygulayan firmaların ve bu işi değerleri ile inşaa eden binlerce insanın suçu değil. Toptan bir zan altında bırakma olayı var burada. Kaldı ki sadece bu sektörde değil her sektörde ve iş modelinde bir çok mağduriyet var. Her şey insanda biter.
  Örneğin ben Optik sektöründeyim. Bizim sektörde çok kazanan da var, Servet yapan da, kendi yağında kavrulan da var. Zarar edip batan da var. İnsanlara iyi hizmet veren de var, kıytırık ürünleri yalan vaatlerle yüksek meblağlara satan da var. Çakallık peşinde olup insanları ve toptancı firmaları mağdur eden de… Aradığınız iyi ve kötü örnekler bütün sektörlerde var. Şimdi biz kötü bir örneği baz alarak tüm sektörü iş sistemini töhmet altında bırakabilir miyiz? Bu ne kadar adilce bir davranış? NM iş sistemi içerisinde 3 yılını tamamlamış biri olarak hayatıma bir çok değeri kattım ve bana ait olan bir çok değeri doya doya yaşama fırsatı buldum. Bu da iyi örnek. Yaşanan acılar tamamen insan kalitemiz ile alakalı bir durum. Malesef toplumsal anlamda aşağıya doğru gidiyoruz. Ve bu durumdan en fazla etkilenen ticari model bahse konu olan sektör. Bu sektör bir gün anlaşılacak ve bu konuda değerlerine sımsıkı bağlı olan Bu sektörün temsilcilerine büyük görev düşüyor. Aynen sizin de bahsettiğiniz gibi bedava peynir sadece fare kapanında olur .

  1. Emin bey, “olumsuz örnekler her sektörde var” derken bu olumsuz örneklerin adeta “istisna” denecek kadar az olduğunu biliyorsunuz. Network Marketing sektöründe ise olumlu örnekler istisna durumda. Yani, belki birkaç kişi/kurum bu işi iyi yapıyordur ihitmaline sığınarak bu yazıyı yazmamalı mıydım? Bu hiç mantıklı bir savunma değil. Ki ben bu sektörün istisnalarına bile inanmıyorum ama vardır elbet bir yerlerde işini düzgün yapanlar diyerek itiraz da etmiyorum. Yine de istisnalara inanıp bu sektörle ilgilenmenin oldukça mantıksız olduğunu savunuyorum.

   Yorumunuz için teşekkürler.

 13. Gardaş helal olsun bu networkçü leş kargalarına ağzının payını vermişsin. Ula yapılan şey dinen caiz mi değil mi orası belli değil daha türbanlı bacılar badem bıyıklı tipler kalkmış lüks hayat cart curt diye insanların gözünü boyamaya çalışıyor ayinlerinde. Ayin diyorum bilerek resmen din kurmuş adamlar yılın belli günleri mabetleri olan otellerde son ses müzik trans yapıyorlar. Asla aykırı sese tahammül etmiyorlar. Söyledikleri kardeşlik dostluk ortamı yalan dolan. Amaç insanların cebindeki 3 5 kuruş para. Hiçbir leş kargası bu adam bu işi yapar mı yapamaz yazık parasından olmasın demiyor. Buna da kılıf bulmuşlar başkasının adına karar verme sen anlatmakla mükellefin sanki dini tebliğ ediyorlar. Ya ne desek boş bunlara dümeni kurmuşlar. Devletin müdahale etmesi gerek başka türlü olmaz. Devlet de vergini aldığı müddetçe ses çıkarmıyor. Sen en iyisini yapmışsın bu makale ile.

 14. Ben de bu aralar bir Network Marketing işine merak saldım. Wellness sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın toplantılarına katıldım. Adamlar ürünün MS, Kanser ve daha bir çok hastalığa iyi geldiğini söylüyorlar. Paketleri şöyle: 282 TL, 600 TL; 1200 TL, 5000 TL. Her paketin kendine göre avantajları var. En yüksek paketi alırsanız direk Direktör olarak başlıyorsunuz falan filan.
  Peki, ben bu firmaya Bağımsız Direktör olarak girmek istedim. Yok, öyle olmaz, mutlaka bir sponsor altında girmelisin dediler.
  Sponsor ne ola? Bana ne avantajları var? Ulan, zaten ben sistemi tam öğrendikten sonra sponsora ne ihtiyacım olacak ki?
  Amaç belli: Ürünün maliyeti 5 TL, Piyasa fiyatı 10 TL, fakat siz bu ürünü 50 – 60 TL’ye satacaksınız ki, senin üstünde bulunan bütün direktör, daymınd direktör, yok efendim silver, gold daymınlar pastadan pay alsınlar. Allah aşkına bu ne kadar etik bir durum?
  Tamam, hepsini geçtik. Peki ben listenin başındaki kişiyi kendime sponsor olarak kaydettirmek istiyorum. Bu mümkün mü? Onu merak ediyorum doğrusu. Tabi, adamlara direk sorsam, kesin diyecekler ki, bölgende ki sponsorları bul onlara katıl.

 15. Öncelikle merhabalar . Bugun network sistemini detaylı şekilde anlatan bana bu sistemden kazandığı paralarla lüks bir araba ve ev tatil vs….aldığını bahseden bir kişiyle tanıştım ofisinde profesyonel gereclerle görsel vede yazılı şekilde bilgilendirildim amaç beni sisteme dahil etmek sonuçta akıl sağlığı yerinde ağzı dili olan insanlarız kendim 15 yıl ticaretle uğraşmış kendi capimda yaptığım ise hakim piyasayı iyi bir şekilde bilen güzel paralar kazanan birisiyim samimi olmayı seven birisiyim özgüvenim yuksek insanlarla diyaloğum kafi sayılacak düzeyde yaptığım ticaretlerde hep para kazanan şimdiye kadar zarar etmeyen bir insanım ama iflas ettim nedeni ise keyfime düşkün sermayemi orda burda düşüren vs…biriydim şuan fabrikada çalışıyorum 1700tl maaşım. Kendimi yaşantımı bilen vede evliyim malum bu hayat şartlarında bu maas kasıyor ek iş yapmaya karar verdim şuan cepte sigara param yok sermayem olmadığı içinde bildiğim işi şuan yapamam demek istediğim anlatılan ev araba tatil alt uye getirmek falan oralara hiç takılı kalmadım beni ilgilendiren asıl konu elindeki çeşitli ürün yelpazesini direk sıcak satış yapmam hatta ürünlerinin fiyat göstergesini istedim şuan için ellerinde bulunmadığını mail adresime atacaklarini söylediler mail gelmedi sorun yok ben yarın gene gitcem sorcam ürünlerinin kar marjının 1 e al 4 sat sıkıntı değil satışı ben yaptıktan sonra 1 e 2 veya 3 koyup satsamda olur üye olmak isteyen varsa istekli altında onunla ilgilenirim yoksa kimseyi üyelik için zorlamam bu şekilde bunları karşı tarafa bildircem olmaz deyipte şart koşarlarsa uğraşmam terk ederim ama sadece ürünleriyle ilgilensem sıcak satış yapsam yalnız fiyat göstergesini mutlak görmem lazım uyduruk saçma bir tablo isede terk ederim ama herşey kafama yatarsa karsi tarafta fikrimi kabul ederse bu işi yaparım ürün satım konuşun da başarılıyım fikirlerinizi alabilirmiyim yorumculara lütfen yorum yapsın cunku yoksa çok yuksek meblağlar peşinde değilim not fabrikayı bırakmadan karı koca ek iş olarak yapsam ne dersiniz

 16. Elimle dokunmadığım parayı benimmiş gibi hissedemiyorum o yüzden reel sektör her zaman benim için 1.planda

 17. Hocam bu network marketing hakında ki görüşleriniz halla ayni mı tavsiye edildide bana

 18. Nette dolaşırken rastlayıp, hem biraz vakit geçirmek hem de halen network marketing sistemini savunanlar var mı diyerek bir çırpıda okudum. Kimi yorumların, paragraflarca yazılmış olsa da, daha doğru düzgün neden-sonuç bağlantısını bile içermemesi birazda komiğime gitmedi değil. Sanırım bu sektördeki insan profili genel metni okumak yerine; belli bir yere kadar metni okuyup, sonradan kolaya kaçarak eksikleri kendi hayal gücü ile tamamlayıp, onun üzerine yorum yapmayı daha kolay buluyor.

  – Halen bu işe inanan var mıdır bilmiyorum ama yüksek lisans için en iyi okullardaki mba programlarını takip ediyorum; network marketing’in adına rastlamadım.
  – Trump servetini kayıp ederse network marketing ile tekrar yaparmış 😂. Kendini tanımayanlar ne kadar mütevazi olduğunu bilmezler tabi. Eğer yapabiliyor olsa idi şu an defalarca yapardı. Bu kadar yüksek getirisi (roi) olan bir iş varken diğer işleri ile ilgilenmek kardan zarar etmektir.
  – X firmaya/yarışa sponsor olmuşmuş, X firma/yarış karşıdaki ciddi bir oluşum olmasa izin vermezmiş. Maalesef parayı verdikten sonra gerisi kolay. Nissan örneği, reklamı veren ve şu an batan firmanın adını unuttum, araştırın bulursunuz.
  – Kişisel gelişime yardımcı oluyormuş 😂 Kişisel gelişim beyin yıkamak değildir, bir düşünce veya fikre saplanıp onunla yaşamak yerine size sorgulamayı öğretir. Ayrıca kişisel gelilşim hayatı para olarak görmek de değildir. Size diğer değerlerin önemini hatırlatır.
  – Bu kadar kolay para kazanılan bir iş olsaydı, size sıra gelene kadar şirket sahipleri ve yöneticileri bu işe çoktan girerdi. Hem para, hem alım gücü yüksek çevre, hem de sunum becerileri var. Onlar girmiyorsa ve bu sözde büyük ve getirisi yüksek pazarı size bırakıyorlarsa bunun sebebi bellidir.
  – Piramit sistemli NM ve Ponzi daha çok gelişmemiş ülkelerde popülerdir çünkü daha az eğitimli ve daha az kazanan insanları çok para kazanma vaadi ile sisteme çekmeye bakar. Ananızı, babanızı, akrabanızı ve arkadaşlarınızı dolandırırsınız. Tabi işin güzel kısmı bunu bilinçli olarak değil aslında onlara iyilik yaptığınızı sanarak yaparsınız. Bu yüzden parseli toplayacak azınlık bir sürü insana ulaşabilir. Size verilen eğitimler de siz kendinizi geliştirin diye değil, önce siz koşulsuz inanın sonra da çevrenizi inandırın diyedir.

  Zaten blogun yazarı madde madde herşeyi yazmış, kalemine sağlık.

  Aklınızı kullanın, emek vererek alın teriniz ile kazandığınız paraları millete kaptırmayın.

  Birşey gerçek olamayacak kadar iyi ise muhtemelen gerçek değildir 🙂

  PS: Gecenin bu saatinde neyime kastı isem, millet robotları konuşuyor biz halen NM.

  1. Ve bu yorumunuzu yine Network Marketing yapmayanlar anlayacaktır. Kolay para peşinde koşup, NM’nin kolay para kazanma yolu olmadığını iddia eden diğer tatlı su kurnazları, yorumunuzdan hiç bir şey anlamayacaktır. Muhtemelen benim bu cevabımdan da hiç bir şey anlamayıp, verecekleri cevabı kafalarında harmanlamaya başlamışlardır. Buradaki savunmalardan sonra anladım ki beyni yıkanmış insana suni teneffüs yapılamıyor. Yorum için teşekkür ederim

  1. Hiç bir şey imkansız değil ama istatistiksel olarak düşünürsek, şans oyunları talihlileri dışında 1 yılda milyoner olan kişi oranı herhalde 0,0011’li rakamlara denk gelir. İhtimal %1 bile değildir sanırım.

 19. Merhaba eski bir yazi ondanmi nedir Yazini sonuna kadar okuyamdim nm hakkindaki dusuncelerin beni pek ilgilendirmiyor aslinda isin icine girip cikmis veya girip devam eden birilerinin yazilarini okumak daha akillica. Gozlemden onemli olan tecrube etmektir nasilsa. Yorumlarda insanlarin nm hakkindaki dusuncelerini gozlemleme firsati verdigin icin tesekkurler.
  Seni yazilarini sonuna kadar nasil okuttugunla ilgili yani tecrube ettiklerini paylastigin yazilarini begenerek takip ediyorum. Bu isle ilgili islerle ugrasirsan daha cok kitleye ulasabilirsin. Bak nm hakkinda yazdiklarinla milyonlarca takipci kaybettin. Ha ben de niye artik sana ihtiyac kalmadigini dusundugumu belirtmek icin yorum yazmak istedim. 1.yazinda nm yapan veya baska bir is yapan kim olursa olsun -INSANlara-piranha dememeliydin. 2.sana nm ile ilgili isin icinden gelen insanların hakaret etmeden yazdiklari yorumlarina hakaretvari asagilayici cumleler kullanmamaliydin.
  Sen insanlara yardim etmedin bu yaziyla.
  Bu yazini da ust siralara tasimak icin nm yapanlarin sana ve okuyacaklara bilgi verecegini bildigin icin stratejik davrandin ve prim elde ettin. Buda iste senin uzmanlik alanina girdiği icin meslegini icra ettin diyecek bir durum yok. Ama yaptigin yanlis davranis su ki yorum yapanlari kucumseyen bir dille konusmak. bunu soyleyeyim. Senin deneyip yapamadigina ihtimal vermiyorum bazi arladaslarin aksine. Nm yapmak istesen basarirsin zaten eminim. Sen bence gizliden bunu bir dene oneririm. Tekrar soylemek isterim nm faydalidir yazilarina karsi nm zararlidir yazilari daha cok okunuyor elbetteki kotuleyen tavirlar takinman normal ama insanlara direk bidi bidi yapman adindaki hizli kismina cvp yetistirmenden dolayi cok uymuş ama -adam-kismina uymamis.
  Bir tavsiye ile bitireyim. Nm dusunuyorsaniz DSD firmalarini arastirin. Sonra o firmalarin çinle iliskisi olmayanlarina yonelin urunlerinin belgelerini arastirin ve en son olarak da o firmanin turkiyede kaç tane kazanan lideri var kimlerdir onlari arastirin. Bir de nm sistemini Turkiye ile sinirlamayin. Burda bu isler 40-50 yil geriden geliyo biliyorsunuz. Yorumuma cvp vermene gerek yok. Msj yazip ugrasmak istemedim burdan yazdim. Oku anla geç yeterli.
  Bu arada umarim verdigin taktiklarle yazimi sonuna kadar okumanı saglamisimdir.☺ Bol kazanclar dilerim.

  1. Kişilik analizin için teşekkür ederim ama kimlere “adam” dediğini bilmeden bana hakaret mi yoksa iltifat mı ettiğini anlayamıyorum. Referans noktan ne mesela? Ayrıca göremediğin nokta şu: Girişimciler, yatırım uzmanları vs önceden öngördüğü, tahlil edebildiği her durumu daha önceden tecrübe edinmiş değiller. Mantık denilen şey de budur. Örnek: Sazan bir balıktır ve suda yüzer. Bu bilgi elimizde varsa “Bir balık olan pirana karada mı yaşar?” sorusuna mantık yürüterek “suda yaşar” diyebiliriz. Bazı durumlar çok fazla tartışmayı gerektirmez. NM yapanlar Amerika’yı yeniden keşfetmedi. Yeni bir balık türü değiller. Nerede yaşadıklarını biliyoruz ve bunu bilmek için onların yaşam alanında bulunmuş olmamıza gerek yok. Bazı yorumlara küçümseyen cevaplar verdiğimi kabul ediyorum ama küçümsediğimi de kabul ediyorum. Küçümsüyorum çünkü… Düşünsene: Sen de bir şeyler üretiyorsun ve birileri gelip öyle yorumlar yapıyor ki şuan benim yaptığım gibi konuyu ilkokul seviyesine indirgeyip anlatmak zorunda kalıyorsun. Sen olsan küçümsemez miydin? Elimde değil 😉

 20. Sen Neyin kafasını yaşıyorsun hızlı bey, Dünyada 35.000 firma olan sektörden Bahsediyoruz ☺️ Bu sektör üzerine Eğitimler Büyük Konferanslar Düzenleniyor Artık, Dünyanın ileri gelen Zenginleri Sektörü Tavsiye ediyor.. Ama bu Sayfadan da görünüyorki Sende ilgi çekip Reklamını yapmak istiyorsun, Sende sayfandaki reklamlar görüldükçe Para Kazanıyorsun.. Sağlıklı birşekilde Araştırmayıp Sana inanlarında Aklına yanayım☺️

  1. İyi işte, insanlar benim yazımı da görüyor, senin yorumunu da görüyor. Aklı selim insanlar kime itibar edeceğini bilirler. Kararı onlara bırakalım 😉

 21. alt üye yapmadan önce satış yapabilirmiyim diye sokağa çıktığımda bana günah keçisi olarak bakıldı

  alt üye yapmadım çünkü kendimden sorumluyum başkasından kazanamayacagimi biliyorum. .
  üst üye memnun keyfi yerinde ama kazanamıyor
  çünkü ben satış yapıyorum ben buyuk payı alıyorum

  bu yüzden hem bana sinirli hemde alt üye istiyor
  kovmak istiyor ama ben yapıştım bir kere ..
  neyse özet olarak alt üye yapanlar tam bir zavallı ve başkasının sırtından kazanmak diye birşey olamaz kim satış yaparsa sıcak satış kar ve havuz birikiminden büyük pastayı alır .

  ben alt üye ile uğraşamam payımı bolusmem ve bana network yaptiran şey şirketin bedava kargosu oldu .
  biliyorum ki satış yapmasam çeker giderim kimsede özlemez ama müşterilere kendi kartımı bıraktım eğer bu firmayla anlasamazsam başka ürün başka marka bulurum kartımda sadece benim ismim telefon var şirketi karistirmiyorum

  yapacak olanlar yapıyor olanlar sistemin kullandiginin farkında değil. .
  kendi işim satıcılik ise kendim satarım yada firmayı dahil etmeden sattiririm olay bu kadar net ama alt üye yapmak için israr eden zavallıdır. .

  üst uyemin 66 alt üyesinden biriyim
  sen bizden çok kazaniyorsun ben kuruş alırken yüz kusür aliyorsun diyor
  tamamen gerçek ve senelik resmine baktım kuruş kuruş almış dilenci gibi .

  sokakta sakız satsan alt üyeden çok kazanirsin gerçeği

  yazınız için teşekkür ederim
  kendi kartını bastırıp çalıştığın şirketi söylemezsen
  büyük kazanirsin buda tek çalışmak onları kullanmak anlamına gelir

  networku kullan ama kullanılma
  tek çalış kendine kart bas müşteri sana bağlı olsun
  yarin başka network e girdiğinde hazır müşterin ölü ve büyük pastayi yine sen alırsın

  günde 50 tl kazanabiliyorsan yap yapamıyorsan bırak

  git paranı faize yatır

 22. sadece güldüm emeğinize sağlık network sistemini hiç anlamadan bayağı emek harcamışsınız 🙂

  1. Siz de hiç emek harcamadan para kazanmak için bayağı sistemin avukatı olmuşsunuz. Ben de gülüyorum artık; tatlı su kurnazlarına…

 23. Ya sen para kazanmamis ve bu sektoru cekemeyen bir adamsin ya da para kazanamayan adamlari bunu da kusmak icin platform kurmussun demekki sen oyle yaptin ki kazanamadin senin gibi yapmayip kazanan kac tane adam gosteririm sana bi de demissin cevap yazacaklar diye yazacagiz tabi meydani senin gibi sektoru kirleten bozuk zihniyetlere mi birakacagiz beceriksiz ve tembelsen kazanammissindir bunu da butun sektore niye mal ediyorsun Allah bilir unv okudun issiz geziyosundur yaziyor musu buraya unv okumayin kotu vaat veriliyor diye ya da kpss kac milyon kisi Giriyor kac kisi atanamaiyor orda diyorsun ki calismadim karnim agridi sinavdan heyecanladim burda bir urunden ne cok sey beklemissin sen bence Alladdinin sihirli lambasini bulmaya calis daha kolay yani demem o ki seni anlamiyorum sana da katilmiyorum sektor zor degil zor olan iyi niyetle samimi calismak ve daha zoru dusunceyi degistirmek

  1. Hakkımdaki tahminlerinin hepsinde yanılmışsın. Ben bir pazarlama uzmanıyım ve saha, mağaza, ofis içi satış-pazarlama deneyimim var. Ardından Dijital pazarlamaya geçtim. İçerik pazarlama uzmanıyım ve yazarım. Anlayacağın, pazarlamanın doğasını ve dinamiklerini, senin gibi Türkçe yazı yazmaktan aciz birinden öğrenecek değilim. İnsanlar benim yazdıklarımı da okuyacak, senin yazdıklarını da okuyacak. Kim, hangi cahilin peşine takılmak isterse takılır. Ben sosyal sorumluluğumu yerine getirdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Back To Top